Facebook Google+ Twitter

Wybory do PE w Czechach wygraliby konserwatyści

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-27 12:35

W Czechach doszło do niespodziewanej zmiany preferencji politycznych przez wyborami do Parlamentu Europejskiego. Już trzy sondaże wskazują, że gdyby głosowanie odbywało się właśnie teraz, wygraliby je konserwatyści.

Obywatelska Partia Demokratyczna - ODS- Mirka Topolanka wysunęła się na czoło wszystkich przedwyborczych prognoz zaledwie dwa miesiące od wotum nieufności dla prawicowego rządu i w dwa tygodnie po przekazaniu przezeń władzy bezpartyjnemu gabinetowi urzędników.

Gdy dwa dni temu ośrodek CVVM ogłosił, że partia obalonego premiera zyskałaby osiem punktów procentowych więcej niż socjaldemokracja, jej szef Jirzi Paroubek nie chciał temu wierzyć. "To zaskakujące, inne sondaże tego nie pokazują" - podkreślał. Nie dowierzał też wiceprzewodniczący ODS Petr Neczas. Mówił, że woli poczekać na wyniki wyborów. Nic dziwnego, skoro wszystkie wcześniejsze prognozy - wprawdzie dotyczące wyborów do krajowego parlamentu - wskazywały na zwycięstwo socjaldemokratów.

Jednak kolejne dwa badania potwierdziły zmianę zapatrywań wyborców, choć nie aż tak wyraźną. Instytut STEM daje konserwatystom o cztery punkty więcej niż socjaldemokratom, natomiast w sondażu ośrodka SC&C przewaga ODS maleje do jednego punktu i mieści się w granicach błędu statystycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.