Facebook Google+ Twitter

Wybory do rad dzielnic w Gdyni

W cieniu wielkiej polityki w niedzielę, 4 marca, mieszkańcy Gdyni wybierać będą swoich przedstawicieli do Rad Dzielnic.

Najbliższa niedziela dla 420 mieszkańców Gdyni będzie dniem wyjątkowym. Tego dnia okaże się, czy udało im się zdobyć zaufanie wyborców i będą mogli przez najbliższą kadencję piastować stanowiska radnych swoich dzielnic. Do obsadzenia jest ponad 330 miejsc. W niektórych dzielnicach kandydatów jest mniej niż miejsc, w innych wręcz odwrotnie. Pojawia się też sytuacja, gdzie rada dzielnicy jest już praktycznie wybrana. W tym wypadku liczba zgłoszonych osób zgadza się z liczbą miejsc.

Kampania wyborcza trwa na gdyńskich ulicach już od jakiegoś czasu. Pojawiły się plakaty promujące kandydatów, pod drzwiami można znaleźć promocyjne ulotki. Mimo że wybory do rad dzielnic nie cieszą się taką popularnością jak chociażby głosowanie do samorządu miejskiego i wojewódzkiego, wielu kandydatów traktuje je bardzo poważnie. Ich przekrój wiekowy jest bardzo duży. Do pracy w radach dzielnic garną się zarówno dwudziestokilkuletnie osoby, jak i starsi, często działający na rzecz mieszkańców w poprzednich kadencjach. Wszystkich łączy chęć zrobienia czegoś pożytecznego dla swojej lokalnej społeczności.

Jaka będzie w tym roku wyglądała frekwencja? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Mieszkańcy Gdyni nadal nie do końca rozumieją mechanizm funkcjonowania rad. Warto przypomnieć, że nie mają one mocy sprawczej. Radni są przedstawicielami mieszkańców i mogą na ich rzecz lobbować u miejskich rajców. Budżet, którym dysponuje każda rada jest wydatkowany w ścisłej łączności z Radą Miasta. Na najbliższą kadencję przewidziano 6,5 zł na jednego mieszkańca dzielnicy. Sami radni nie pobierają diet. Ich działalność ma charakter społeczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.