Facebook Google+ Twitter

Wybory do Sejmu w okresie międzywojnia - odczyt naukowy

W piątek w Radomsku miał miejsce, w ramach spotkań Polskiego Towarzystwa Historycznego, odczyt pt. "Kampania wyborcza do Sejmu II RP - III kadencji w okręgu wyborczym Częstochowa - Radomsko". Prelegentką była mgr Izabela Szumlas-Majzner.

Odczyt odbył się w galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku / Fot. Paweł DudekPolskie Towarzystwo Historyczne Koło w Radomsku istnieje od dwóch lat. Spotkania odbywają się średnio co miesiąc. O wygłaszanie referatów (jeden podczas pojedynczego spotkania) proszeni są zawodowi historycy, pracownicy wyższych uczelni, a także pasjonaci zajmujący się historią. Dotychczas odbyły się spotkania m.in. z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej, a także wieloma pracownikami Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prezesem radomszczańskiego koła jest mgr Tomasz Nowak. Członkami koła są radomszczanie - pasjonaci historii, studenci, nauczyciele, uczniowie.

Podczas piątkowego spotkania mgr Izabela Szumlas-Majzner przedstawiła słuchaczom problematykę wyborów
samorządowych do Sejmu, działającego w okresie międzywojnia. Ograniczyła ona zakres przedstawianego materiału do obszaru terytorialnego obejmującego okręg wyborczy nr 17 - czyli okolice Radomska oraz Częstochowy.

Z wypowiedzi mgr Szumlas-Majzner uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć m.in, że propaganda wyborcza w tamtym czasie zwalczała opozycję w dość brutalny sposób, miały miejsce liczne aresztowania. List wyborczych oraz samych kandydatów było stosunkowo dużo, co świadczy o zainteresowaniu obywateli polityką. W omawianym okręgu charakterystyczne był fakt, że to rolnicy stanowili liczną grupę kandydatów na posłów. Swoich kandydatów do Sejmu chciała mieć także mniejszość żydowska.

W wyniku wyborów posłami z okręgu Częstochowa-Radomsko zostali:
- z listy wyborczej BBWR - dr Tadeusz Biluchowski, Jacek Siemieński oraz Antoni Piekarski
- z listy Centrolew - Kazimierz Pużak oraz Antoni Bardziński
- z listy katolickiego Bloku Ludowego - Zygmunt Cardini.

Po odczycie głos zabrał Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział w Częstochowie) - dr Robert Szwed. Podziękował on mgr Izabeli Szumlas-Majzner za odczyt. Ponadto zaproponował on kontynuację tematów poświęconych okresowi pomiędzy dwiema wojnami światowymi oraz zadeklarował własne wystąpienie związane z tymże okresem historycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.