Facebook Google+ Twitter

Wybory na Ukrainie: Opozycja górą?

Według Centrum Razumkowa wybory parlamentarne na Ukrainie wygrała Partia Regionów (28 proc.), ale partie opozycyjne zdobyły łącznie więcej głosów.

Obecny prezydent Ukrainy głosuje w wyborach parlamentarnych. / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO Zjednoczona Opozycja uzyskała 25 proc, UDAR 15 proc. a Svoboda aż 12. Potencjalni koalicjanci Partii Regionów, czyli KPU, 12 proc.

Wyniki przedstawiła też grupa Exit poll Research&Branding Group:
- Partia Regionów – 31,6 proc.
- Batkiwszczyna – 23,7 proc.
- UDAR – 13,2 proc.
- Komunistyczna Partia Ukrainy – 13 proc.
- Swoboda – 11 proc.

Wyniki przedstawiła także grupa badawcza Exit poll TNS-SOCIS:
- Partia Regionów 30,5 proc.
- Batkwiszczyzna 24 proc.
- UDAR 15 proc.
- Svoboda 12 proc.
- Komunistyczna Partia Ukrainy 12 proc.

Jeszcze inaczej przedstawiają się wyniki grupy socjologicznej Reiting:
- Partia Regionów 27,6 proc.
- Batkiwszczyna 24,7 proc.
- UDAR 14,3 proc.
- KPU 12,5 proc.
- Swoboda 12,5 proc.

Nieznane są wyniki z okręgów jednomandatowych.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza świetny wynik nacjonalistycznej Svobody, która zdobyła ponad dwa razy więcej poparcia niż dawały jej sondaże przedwyborcze.

Sondaże przedwyborcze

Ugrupowanie Mykoły Azarowa (lidera partii na czas prezydentury Wiktora Janukowycza) liczy na utrzymanie władzy, co mimo liderowania w sondażach nie jest takie oczywiste. Partia Regionów ma bowiem tylko jednego potencjalnego koalicjanta, który ma szansę wejść do parlamentu. To Komunistyczna Partia Ukrainy (lider Petro Symonenko), której notowania oscylują wokół 8-12 proc. Według sondażów na rządzącą partię zagłosuje z kolei 22-30 proc Ukraińców.

O wiele ciekawiej wygląda rozkład głosów po "drugiej" stronie. Zjednoczona Opozycja cieszy się bowiem poparciem zbliżonym do UDARu, którego liderem jest żywa legenda światowego boksu Witalij Kliczko. Ugrupowania te mogą liczyć na 15-22 proc. poparcia.

Szansę na przekroczenie progu wyborczego ma jeszcze Svoboda (partia skrajnie nacjonalistyczna, gloryfikująca Banderę, antyrosyjska, postulująca rewizję granic), która balansuje na poziomie 5 pro.

Niewielkie szanse na sukces daje się partii Ukraino - Naprzód (lider Natalia Korolewska, główna twarz kampanii Andrij Szewczenko). Ugrupowanie to wprawdzie wykluczyło możliwość współpracy z rządzącą obecnie ekipą, ale według ekspertów rzeczywistość może być inna.

Okręgi jednomandatowe

Wynik wyborów jest tym bardziej trudny do oszacowania, że połowa z 450 parlamentarzystów wybrana zostanie w okręgach jednomandatowych. Wprawdzie Zjednoczona Opozycja doszła w wielu miejscach do porozumienia ze Svobodą (między innymi wycofując swoich kandydatów, tak żeby nie odbierać sobie nawzajem głosów i zawierając umowę na wzór paktu koalicyjnego po wyborach) i częściowo z UDARem (Kliczko nie zgodził się na pakt koalicyjny), to jednak zdecydowanie większe szanse daje się tutaj Partii Regionów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Są też cząstkowe wyniki z okręgów jednomandatowych...
na razie wynika, że Partia Regionów ma 116 na 225 (to może się zmienić), jeśli doliczyć do tego ich sojuszników, to mogą być zadowoleni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dane się zmieniają, są już wyniki po 38 proc. i PR traci (w stosunku do wcześniejszych cząstkowych wyników)
Pr -35,72
ZO - 21.49
KPU - 15,14
UDAR - 12,80
Svoboda - 8,00

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dane państwowej komisji wyborczej po przeliczeniu ok. 30 % głosów (zaokrąglam jak poprzednio): PR 37 %, Batkiwszczyna 13 %, UDAR tyle samo, KP Ukrainy 15, partia "Swoboda" 8 %.

http://kp.ua/daily/291012/363523/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dane z ponad 90 % głosów obwodów głosowania poza granicami kraju, przeliczonych przez państwową komisję wyborczą (zaokrąglam do pełnych procentów): PR 26 %, Batkowszczina 21 %, UDAR 22 %, komuniści 4 %.
http://vsenovosti.in.ua/news/1022735

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla zainteresowanych: frekwencja na godzinę 12.00 (11.00 naszego czasu), to 22,43 proc. - my możemy pomarzyć o takiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.