Facebook Google+ Twitter

Wybory na Ukrainie: Znamy połowiczne wyniki

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy przedstawiła wyniki po podliczeniu 47,06 proc. protokołów. Na prowadzeniu wciąż Partia Regionów, natomiast partie opozycyjne wypadają znacznie gorzej niż w badaniach exit-pools.

Wybory do Rady Najwyższej Ukrainy w ambasadzie Ukrainy w Warszawie, 28 bm. Na Ukrainie trwają wybory parlamentarne. / Fot. PAP/Jakub KamińskiCo ważniejsze, znane są też cząstkowo wyniki z okręgów jednomandatowych. Tutaj przewaga Partii Regionów, zgodnie z resztą z przewidywaniami, jest jeszcze większa.

Sytuacja po podliczeniu niemal połowy protokołów wyborczych z list partyjnych, przedstawia się następująco:

Partia Regionów - 35,13 proc.
Zjednoczona Opozycja (Batkwiszczyzna i Front Zmian) - 21,90 proc.
Komunistyczna Partia Ukrainy - 14,93 proc.
UDAR Witalija Kliczki - 12,87 proc.
Svoboda - 8,28 proc.

Okręgi jednomandatowe

Jeżeli chodzi o okręgi jednomandatowe, podliczono na razie 33,48 proc. protokołów. Na ich podstawie, wyniki prezentują się następująco:

Partia Regionów - 116 mandatów plus 3 mandaty Ludowej Partii Ukrainy, której deputowani na pewno będą wspierać rząd Azarowa
Batkwiszczyzna - 38 mandatów
Svoboda - 8 mandatów
UDAR - 5 mandatów

Niezależni kandydaci zdobyli 37 mandatów i ciężko przewidywać, po jakiej stronie opowiedzą się przy tworzeniu rządu. Praktyka mówi jednak, że z tylu mandatów dla niezależnych może cieszyć się bardziej Partia Regionów.

16 mandatów powędrowało do innych partii, w tym tylko jeden do Ukraina - Naprzód (Partia Natalii Korolewskiej), która w tych wyborach poniosła wielką klęskę.

Co oznaczają takie wyniki?

Jeśli po podliczeniu pozostałych protokołów wyniki znacznie nie ulegną zmianie, Partia Regionów nie będzie miała problemów ze stworzeniem nowego-starego rządu.

Na ukraińskiej scenie politycznej pojawiły się jednak dwie nowe siły: UDAR Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Svoboda. Z czasem partie te mogą przybierać na sile. Obie też zapowiedziały współpracę ze Zjednoczoną Opozycją Julii Tymoszenko i Arsenija Jaceniuka.

Jest to o tyle istotne, że w wyborach prezydenckich przewidzianych na rok 2015, ich wspólny kandydat jest w stanie pokonać Janukowycza, co pokazują choćby sondaże prezydenckie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tiahnybok wezwał już kijowian do wyjścia na ulice w obronie jego partii, którą "bezbożnicy właśnie nielegalnie okradają z głosów".

http://vsenovosti.in.ua/news/1022772

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z drugiej strony Kliczko jest założycielem UDARu, a Szewczenko był tylko kandydatem z listy Korolewskiej.
Chociaż wielu Ukraińców na zachodzie kraju liczyło, że Andrij przyłączy się do UDARu...

Polskie media jakoś średnio interesują się tymi wyborami... co jest trochę smutne, bo pokazuje, że wciąż interesują się głównie kłótniami politycznymi.

Ten podział z okręgów jednomandatowych jeszcze może ulec zmianie, bo część z mandatów zostało "przyznanych" na podstawie nawet 5 proc. protokołów. Są już wyniki z 55 proc. i Partia Regionów straciła jeden mandat (na rzecz niezależnych).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wynik "Udaru" i "Ukrainy - Naprzód" świadczy o tym, że nasi wschodni sąsiedzi wolą boks od piłki nożnej ;) ( jedną z "twarzy" parti Korolewskiej był Andrij Szewczenko). A tak na poważnie - Gratulacje Panie Łukaszu za przedstawienie wyników z okręgów jednomandatowych! Szukałem ich w polskich mediach i dopiero tutaj znalazłem.
Jako ciekawostkę podaję wyniniki z obwodu winnickiego:

Batkiwszczyna- 46%, Udar- 16%, PR-14%,Svoboda-10%, KPU-8% żródło:екзит-п&a mp;#1086;л

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę powiedzieć, że wiadomości24 podają jako pierwsze wśród serwisów informacyjnych, wyniki z okręgów jednomandatowych:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.