Facebook Google+ Twitter

Wybory na wiosnę 2011 roku niewykluczone

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 17:38

Niewykluczone, że na wiosnę 2011 roku będą wcześniejsze wybory do Parlamentu. Ma to związek ze zbiegającymi się terminami prezydencji Polski w Unii Europejskiej i wyborów do Sejmu i Senatu. Na takie rozwiązanie zgadza się PO i PiS.

Zdaniem lewicy alternatywą może być także zamiana prezydencji z Danią. Tadeusz Iwiński z SLD przekonuje, że nie byłaby to pierwsza taka zamiana w historii UE - podobnie było w przypadku Francji i Słowenii. Lewica nie wyklucza jednak poparcia dla wcześniejszych wyborów. Ważne, aby decyzja w tej sprawie zapadła do końca czerwca tego roku - podkreśla poseł Iwiński.

Platforma Obywatelska uważa, że w tej sytuacji najlepsze byłoby skrócenie kadencji Sejmu i Senatu. Poseł Paweł Graś tłumaczy, że zamiana prezydencji nie byłaby dobrze widziana na forum europejskim, a poza tym niewyobrażalne jest obarczanie UE wewnętrznymi kłopotami Polski.

Według klubu Prawa i Sprawiedliwości propozycja wyborów na wiosnę mogłaby zostać na stałe przyjęta w kalendarzu wyborczym. Jednak rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński ma wątpliwości, czy PO ostatecznie zgodzi się na skrócenie kadencji parlamentu, zwłaszcza w sytuacji, gdy Donald Tusk przegra wybory prezydenckie.

Przypomina także podobne deklaracje wyborów na wiosnę SLD w 2005, które później zdecydowało się jednak przedłużyć kadencję do jesieni.

Koniec obecnej kadencji Sejmu i Senatu, a więc najbliższe wybory parlamentarne w Polsce przewidywane są na jesień 2011 r. W tym samym czasie Polska ma sprawować przewodnictwo w UE. Okres duńskiej prezydencji wypada zaś na pierwszą połowę 2012 r.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.