Facebook Google+ Twitter

Wybory parlamentarne 2011. W Warszawie wybierzemy czterech senatorów

Senatorów będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych - to najważniejsza zmiana, jaką znajdziemy w Dzienniku Ustaw. Warszawa zostanie podzielona na cztery okręgi, a wybrać będzie można tylko jednego kandydata.

W 2007 roku wybieraliśmy cztery osoby, a w 2011 będziemy wybierać tylko jedną osobę z listy. Warszawa zostanie podzielona na cztery okręgi: mieszkańcy Pragi, Rembertowa, Targówka i Wesołej wybiorą swojego senatora, drugiego wybiorą mieszkańcy Mokotowa, Wawra i Ursynowa, na trzeciego będą mogli głosować mieszkańcy Śródmieścia, Białołęki, Bielan i Żoliborza, a mieszkańcy dzielnic Ochota, Bemowo, Ursus, Wola i Włochy wyłonią czwartego senatora.

W tym roku można się spodziewać większej konkurencji i ostrzejszej walki kandydatów. Liczba podpisów wymaganych do rejestracji kandydata do Senatu została zmniejszona z trzech do dwóch tysięcy. Konkurencje wzrośnie, a kandydaci do Senatu RP będą obiecywać mieszkańcom dzielnic tyle, ile kandydaci na prezydenta miasta.

Ponadto, oprócz czterech senatorów, wybieranych w Warszawie, dziewięciu członków Senatu zostanie wybranych na Mazowszu. Do pierwszego z okręgów zaliczają się powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski i żyrardowski oraz Płock; do drugiego - ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński; trzeci - powiaty: legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński, czwarty - powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski, piąty - powiaty: makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski i wyszkowski oraz Ostrołękę, szósty - powiaty: garwoliński, miński i węgrowski, siódmy - powiaty: łosicki, siedlecki i sokołowski oraz Siedlce, ósmy - powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski, a dziewiąty - powiaty: lipski, radomski, szydłowiecki i zwoleński oraz Radom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

warszawiak
  • warszawiak
  • 15.02.2011 11:47

dobrze że nie 24 :) 4 darmozjadów damy radę wykarmić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.