Facebook Google+ Twitter

Wybory parlamentarne w Mołdawii. Wybór między Europą i Rosją

Dzisiaj odbywają się wybory do parlamentu Mołdawii. Była republika radziecka wybierze czy chce utrzymać kurs proeuropejski, czy zwróci się w stronę Rosji. Siły zwolenników obu kierunków są wyrównane, o wyniku może zadecydować Naddniestrze.

 / Fot. EPA/DUMITRU DORUAktualizacja: wyniki wyborów poniżej

Niespodziewanie zwycięzcą niedzielnych wyborów okazała się Partia Socjalistów, która otrzymała 328 tys. głosów, czyli 20,51 proc. wszystkich, co dało jej 25 mandatów. Miejsce drugiej siły w parlamencie utrzymała Partia Liberalno-Demokratyczna, na którą zagłosowało 322 tys. wyborców, co dało jej poparcie rzędu 20,16 proc. głosów i 23 mandaty, czyli o 9 mniej niż cztery lata temu. Najgorszy wynik w historii odnotowała Partia Komunistów, na którą zagłosowało jedynie 17,48 proc. wyborców (279 tys. głosów), co jednak i tak dało jej trzecie miejsce w parlamencie z reprezentacją 21 posłów (o 21 mniej niż przed czterema laty). Zgodnie z przewidywaniami Partia Demokratyczna uzyskała 15,8 proc. (253 tys. głosów) i wprowadziła do parlamentu 19 deputowanych, zwiększając tym samym swoją reprezentację o 4 posłów. Do parlamentu weszła jeszcze Partia Liberalna, uzyskując poparcie 155 tys. wyborców, czyli 9,67 proc., co dało jej 13 mandatów; o jeden więcej niż w poprzednich wyborach. Do parlamentu nie dostał się dotychczasowy koalicjant - Partia Liberalnych Reformatorów - otrzymując poparcie jedynie 1,56 proc. wyborców. Za słabszy wynik Partii Komunistów, obok sukcesu Socjalistów, odpowiada rozproszenie poparcia na dwie inne partie prorosyjskie: Partię Komunistów Reformatorów i Blok Wyborczy "Wybór Mołdawii - Unia Celna", które nie weszły do parlamentu, ale otrzymały odpowiednio 4,92 i 3,45 proc. poparcia, przez co 134 tys. głosów straciło swoje potencjalne znaczenie dla tych wyborów.

Wybory odbędą się między Koalicją Proeuropejską, w skład której wchodzą trzy partie liberalno-demokratyczne, a prorosyjską Partią Komunistów Republiki Mołdawii i Partią Socjalistów Republiki Mołdawii. Z partii spoza tych bloków do parlamentu mogą także wejść Republikańska Partia Ludowa i Partia Liberalna, będąca poza koalicją.

W obecnym parlamencie koalicja posiada większość 53 posłów w 101-sobowym parlamencie. Partia Liberalno-Demokratyczna, główna siła proeuropejska w kraju, posiada 31 posłów, Partia Demokratyczna 15, a Partia Liberalnych Reformatorów, rozłamowcy z Partii Liberalnej, posiadają 7 deputowanych.

Komuniści - główna siła opozycyjna - posiadają 34 posłów. Socjalistów reprezentuje 4 posłów, będących byłymi członkami partii komunistycznej, z którą byli w koalicji wyborczej w czasie ostatnich wyborów. Partia Liberalna posiada 5 przedstawicieli w parlamencie. W ławach poselskich zasiada jeszcze 9 niezależnych.

W ostatnich wyborach Partia Liberalno-Demokratyczna otrzymała 506 tys. głosów, 29,4 proc. wszystkich, co dało jej 32 mandaty, z czego jeden z posłów opuścił partię. Partia Demokratyczna otrzymała 219 tys. głosów, czyli 12,7 proc. wszystkich, dzięki czemu wprowadziła do parlamentu 15 posłów. Partia Liberalnych Reformatorów powstała na wiosnę 2013, w wyniku rozłamu w Partii Liberalnej i odejścia, lub wyrzucenia jej członków wzywających do reform w partii, co skończyło się powstaniem nowego, siedmioosobowego klubu parlamentarnego i nowej partii.

Partia Komunistów w ostatnich wyborach otrzymała poparcie 677 tys. wyborców, dzięki czemu wygrała wybory 2010 r. z poparciem 39,34 proc. Wynik ten dał jej reprezentację 42 posłów, z czego czterech odeszło pod sztandary socjalistów, a kolejnych czterech zasiliło szeregi posłów niezrzeszonych. Partia Liberalna w wyborach 2010 r. otrzymała 171 tys. głosów, czyli 9,96 proc. wszystkich, co dało jej 12 mandatów. Siedmiu jej posłów utworzyło w 2013 r. Partię Liberalnych Reformatorów. Republikańska Partia Ludowa nie posiada reprezentacji parlamentarnej.

W wyborach parlamentarnych w 2010 r. oddano 1,721 mln głosów, co dało frekwencją w wysokości 63 proc.

Według ostatnich sondaży zwycięzcą po raz kolejny zostanie Partia Komunistów, mogąca liczyć na około 36 proc. głosów. Pomimo silnych wahań poparcia dla tej partii, które są zapewne wynikiem błędów metodologicznych, widać tendencję zniżkową w poparciu dla tej partii w przeciągu ostatniego roku, od 50 proc. w listopadzie zeszłego roku, do obecnego poziomu. Drugą siłą również pozostanie Partia Liberalno-Demokratyczna, na którą chce głosować około 28 proc. wyborców. Jedak i dla tej partii poparcie waha się od 20 do 29 proc., choć widać ostatnio pewne ustabilizowanie u szczytu tego przedziału. Trzecia najprawdopodobniej będzie Partia Demokratyczna, która może liczyć na 16 proc. głosów, co byłoby zwiększeniem jej poparcia w porównaniu do 2010 r. o 4 proc. Poparcie dla tej partii do tej pory wahało się w okolicach 12-14 proc. Opozycyjna Partia Liberalna prawdopodobnie otrzyma około 10 proc. głosów, choć sondaże dawały już jej 15 i 9 proc., a wahania nie pozwalają na wyznaczenie żadnego trendu. Ostanie sondaże dały także niespodziewanie 10 proc. poparcia Republikańskiej Partii Ludowej, nie uwzględnianej we wcześniejszych badaniach, co może sugerować, że jest to tylko błąd badania. Reformatorzy i socjaliści mogą liczyć na od 2 do 5 proc. poparcia, lecz nie da się powiedzieć na ten temat nic pewnego.

Prawdopodobnie po raz kolejny rząd utworzy Proeuropejska Koalicja, choć nie znany jest wpływ, jaki na wybory mogą mieć głosy oddane w Naddniestrzu.

Wybory odbędą się systemie proporcjonalnym w jednym ogólnokrajowym okręgu wyborczym, z którego zostanie wybranych wszystkich 101 posłów. Próg wyborczy dla partii to 6 proc. Parlament Mołdawii jest jednoizbowy, a jego kompetencją jest wybór prezydenta kraju. Uprawnionych do głosowania jest około 3 mln obywateli, przy uwzględnieniu wyborców z Naddniestrza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.