Facebook Google+ Twitter

Wybory parlamentarne w Rumunii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-30 09:07

W Rumunii rozpoczęły się wybory parlamentarne. Po raz pierwszy w historii deputowani będą wybierani według ordynacji większościowej.

Faworytami są Socjaldemokraci i prawicowa Partia Liberalno-Demokratyczna prezydenta Traiana Basescu. W sondażach oba ugrupowania mogą liczyć na ponad 30-procentowe poparcie. Dopiero trzecie miejsce w sondażach zajmuje Partia Narodowo-Liberalna premiera Calina Tariceanu, na którą chce głosować około 20 procent respondentów.

Sondaże wskazują, że należy się spodziewać rekordowo niskiej frekwencji. Jedną z przyczyn jest wprowadzony w nowej ordynacji zakaz głosowania poza miejscem zamieszkania. Ten przepis miał zapobiegać oszustwom, ale jednocześnie wyeliminował z wyborów kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wielu studentów oraz tych, którzy spędzają weekend poza domem.

Na niską frekwencję wpływa również to, że wybory odbywają się w przeddzień święta narodowego. Jutro przypada 90. rocznica tak zwanego Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 20 naszego czasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.