Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13637 miejsce

Wybory prezydenckie 2015. Duda i Korwin-Mikke w drugiej turze

W sondzie oddano już niemal 20 tysięcy głosów. Na pierwszym miejscu z wynikiem 36% procent głosów znajduje się Andrzej Duda, tuż za nim Janusz Korwin-Mikke. Pozostali kandydaci daleko w tyle.

Wybory prezydenckie 2015 - Sondaż Internautów fotografie - źródło wikipedia licencja GFDL & CC BY-SA 2.0 / Fot. Flyz1 & KatAAkDo wyborów prezydenckich coraz bliżej. Jak zagłosują wyborcy 10 maja 2015 roku? W sporym przybliżeniu może o tym powiedzieć ogólnodostępna sonda wyborcza dla internautów.
Obecnie prowadzi Andrzej Duda jednak niemałe szanse na prezydenturę ma także Janusz Korwin - Mikke.
W sytuacji drugiej tury trudno przewidzieć, jak wyborcy scedują swoje głosy.

KAŻDY MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ w ANKIECIE! link

Na dzień 17 marca preferencje wyborcze wyglądają tak:

Andrzej Duda (PiS)
35,97%
Janusz Korwin-Mikke (KORWiN)
28,43%
Paweł Kukiz (Bezpartyjny)
11,71%
Bronisław Komorowski (Bezpartyjny)
6,66%
Marian Kowalski (RN)
5,17%
Grzegorz Braun (Bezpartyjny)
3,64%
Magdalena Ogórek (Bezpartyjna)
3,34%
Adam Jarubas (PSL)
1,22%
Jacek Wilk (KNP)
1,21%
Janusz Palikot (TR)
1,19%
Anna Grodzka (Zieloni)
0,96%
Waldemar Deska (PL)
0,48%

Link do głosowania ANKIETAWybrane dla Ciebie:
Komentarze (57):

Sortuj komentarze:

2500 dodatkowych głosów w ankiecie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Łącznie swoje deklaracje wyborcze określiło niemal 22 tys. ankietowanych.

Coś się zmieniło? Sprawdź!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest sedno odpowiedzi na pytanie podstawowe! :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

/W jakim celu robi się sondaże przedwyborcze?/


Na przykład po to, aby kształtować opinię publiczną w sprawie bieżącej, a nie wyborów.

"Robi się" - jest bezosobowe.
Tymczasem ktoś konkretny je zleca, ktoś za nie płaci, ktoś je wykonuje i ktoś publikuje.
Interesy poszczególne pewnie się mieszają w różnych konstelacjach.

Tak czy owak, jest glina, to ją lepią ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, oczywiście, że pytanie jest prowokacyjne...

Nie są one niezbędne do przeprowadzenia samych wyborów.Jeżeli więc je się robi, to mają "czemuś" służyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, przecież znasz odpowiedź :)
Pokuszę się jednak o własną mini definicję.

Ankiety wyborcze są robione po to, by wzbudzić zwątpienie w wyborcach, którzy chcą oddać głos na konkretnego kandydata. Inaczej mówiąc, by wpłynąć na podświadomość regułą - "twój głos będzie stracony, więc lepiej oddaj na tego, który ma szansę"

Czysto socjotechniczny zabieg, który w połączeniu z manipulacją sondażami daje wymierny efekt. Mówiąc inaczej, sondaż staje się nie badaniem rynku, ale narzędziem do osiągnięcia celu.
Jak przebiega sam proces sondowania, kto i jakie organizacje tego dokonują, jak wygląda od kuchni zlecanie wykonania takich sondaży i ile one kosztują tak na prawdę, to jedna wielka tajemnica.

Jeżeli ktoś się łudzi, że sondaże odzwierciedlają faktyczne preferencje wyborcze i nie mają nic wspólnego z wielką polityką "możnych" tego świata, to może i dobrze. Traci mniej nerwów, choć żyje w świecie iluzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

„Według autora tekstu, im większa ilość ankietowanych, tym grupa bardziej reprezentatywna.” Błąd w myśleniu, przynajmniej z socjologicznego punktu widzenia..

„Zastanawiam się jak to jest, że ankiety zlecone przez.... różne organy tak bardzo różnią się od ankiet internetowych.” Najważniejsze, że zna Pan już odpowiedz na to pytanie. Inne osoby komentujące dosyć dokładnie to objaśniły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W jakim celu robi się sondaże przedwyborcze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ ja się absolutnie nie wycofuję z zacytowanego przez Panią akapitu.uważam, że to co napisałem ma nie tylko sens, ale i podstawy by uważać ten sondaż za dający jakieś rozeznanie w preferencjach wyborczych. Zwłaszcza na tle sondaży oferowanych nam przez wiadome instytucje. Jak wcześniej zwróciłem uwagę, skala poparcia w tej sondzie dla pana Dudy, nie różni się jakoś specjalnie od przekazów, nazwijmy to, oficjalnych. Różnice pojawiają się za to w przypadku każdego innego kandydata. To jest właśnie ta bardzo zastanawiająca konstrukcja, nad którą każdy rozsądny człowiek nie powinien przejść obojętnie.

Ten sondaż jest taką samą ciekawostką jak każdy inny sondaż przedwyborczy CBOS-u, TNS, i innych, więc nie widziałem powodu, by jakoś szczególnie to akcentować..

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak, według mnie, korekta jest: "Według autora tekstu, im większa ilość ankietowanych, tym grupa bardziej reprezentatywna. Ankieta jest ogólnie dostępna i może wziąć w niej udział każdy ze swoimi preferencjami wyborczymi. Obecnie publikowane ankiety, tzw. oficjalne, oparte są na około 1 tys. respondentów i podawane do publicznej wiadomości. W tym przypadku mamy grupę blisko 20x większą a co kilka godzin dochodzi kolejnych stu". Co do tej reprezentatywności to mój pogląd jest znany.
Szkoda, że w samym tekście nie napisał Pan, że to ciekawostka. Odniosłam wrażenie, że do co najmniej 3 strony - komentarzowej bronił Pan innego stanowiska. Ale to są drobiazgi. Na Dolnym Śląsku mamy dzisiaj przepiękną pogodę.
Będę oczywiście zaglądać pod Pana tekst. Ilu to ciekawych rzeczy można sie dowiedzieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Gosiu, dziękuję, że wspomniała pani o żabach, to dla mnie bardzo ważne :)

Co do samej zaś korekty. No nieeee, przecenia Pani wpływ innych dyskutantów. Od początku traktuję niniejszą sondę jako ciekawostkę, ale też jako interesujące źródło preferencji wyborczych. 20 tys. oddanych głosów na wszystkich jakby nie patrzeć kandydatów na tej liście skłania jednak do pewnych przemyśleń i refleksji.

Załóżmy jednak (jak niektórzy sądzą), że owa sonda obraca się w zamkniętym kręgu internautów o określonych preferencjach politycznych, to daje ona wówczas obraz bardzo istotny.
Pokazuje wyraźnie, który kandydat w niniejszym środowisku cieszy się największym poparciem a to już stanowi pewną wartość informacyjną.

Dlatego też, między innymi oczywiście uważam, że sond internetowych nie należy całkowicie ignorować i jeśli taka się ukazała a odzew na nią jest gigantyczny jak na ankietę internetową, zasługuje ona na umieszczenie jej w przestrzeni publicznej (takiej jak choćby link
Szkoda, że nie decydują się opublikowanie jej bardziej poczytne portale bądź krajowe media, tym bardziej, że przecież często korzystają z głosowań interaktywnych w trakcie różnych programów, audycji, akcji. To mogłoby być bardzo ciekawe doświadczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.