Facebook Google+ Twitter

Wybory prezydenckie i próg wojny do pokonania

Znamy już decyzję kandydata partii republikańskiej Johna McCaina odnośnie wyboru wiceprezydenta w zbliżających się wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

72-letni sędziwy polityk i senator stanu Arizona, dokonał wyboru tzw. „gadżetu” do swojej prezydenckiej kampanii wyborczej, mimo prowadzonego śledztwa na Alasce.

Od początku roku trwają wielkie dyskusje na temat kandydatów dotyczące ich kwalifikacji, pochodzenia, rodziny. Obóz republikański ciągle trwający przy swoim kandydacie o kryształowym wizerunku, największymi zarzutami obciążał przeciwnika - Obamę. Zarzucał mu m.in.: brak kompetencji w polityce zagranicznej i młodzieńczy wiek (jak na prezydenta). Nic by w tym nie było złego, ale wszyscy wiemy, że ze zdrowiem republikańskiego kandydata na prezydenta nie jest dobrze (rak mózgu-głowy, mówią że wyleczony, no bo wybory). W przypadku pogorszenia stanu zdrowia jego rolę przejmuje następca.

Sarah Palin - Miss, gubernator i matka

Kim jest Pani Sarah Palin? Wielu wytrawnych polityków jej nie znało i było zaskoczonych wyborem tej osoby. Wyróżniona tytułem wicemiss piękności major miasteczka Wasilla na Alasce w 2006 roku przegoniła ze stanowiska byłego gubernatora Alaski Franka Murkowski (10. gubernator Alaski, odwiedził Polskę 18 lipca 2006 r.), który ten urząd pełnił od 2002 r. Rodzina Murkowskich to jedyna na Alasce rodzina, która miała wszechmocną władzę polityczną. Dzisiaj pozostała córka Lisa Murkowski, która jest senatorem Alaski od 2002 roku. Patriarcha polityczny Alaski - Frank Murkowski (sześcioro dzieci, senator od 1981 r.) oponent eksploatacji gazu i ropy z Alaski, pożegnał się ze swoim stanowiskiem w 2006 r.

Firma Exxon pomogła wygrać w wyborach na gubernatora Alaski pani Palin, dynamicznej i układnej osobie, która z majora mieściny awansowała na gubernatora. W środę 27 sierpnia w Anchorage na Alasce Sarah Palin sfinalizowała kontrakt z TransCanada’s plan opiewający na 26 mld dolarów, a już w dniu 29 sierpnia w nagrodę został kandydatem na wiceprezydenta USA. Gaz z North Slope (producenci BP, ConocoPhillips i Exxon Mobil) poprzez gazociąg o długości 1,715 mil połączony z Prudhoe Bay na południu Alaski, dostarczany będzie do Stanów Zjednoczonych w 2018 r.

Sarah Palin jest matką pięciorga dzieci, świadomie urodziła dziecko z zespołem Downa, ale... nie jest to informacja potwierdzona! Najprawdopodobniej jest to dziecko jej najstarszej córki (16lat), która była nieobecna w szkole przez pięć miesięcy; co ważne Palin dopiero na początku marca ogłosiła oficjalnie że jest w siódmym miesiącu ciąży i nagle urodziła piąte dziecko.
Palin jest sprawnym i obrotnym politykiem opowiadającym się za reformami, ale z toczącą się sprawą w sądzie. Nie będzie łatwo z Kopciuszka-gubernatora, pełniącego tę funkcje ledwo półtora roku, zrobić gwiazdę medialną. W walce o prezydenturę potrzebna jest wiedza merytoryczna i doświadczenie.

Palin pomoże McCainowi w wyścigu o fotel prezydenta?

Moim zdaniem wybór Palin na wiceprezydenta to było złe posunięcie, ale rozumiem sytuację Johna McCaina. Kandydat na prezydenta partii republikańskiej ma kłopoty z finansowaniem kampanii, dając gwarancję naftowcom w postaci pani Sarah Palin, otrzyma potrzebne setki milionów dolarów na polityczną kampanię (w Ameryce duże kompanie naftowe mają zarejestrowane swoje firmy lobbyingowe i organizacje tzw. Section 527, które mogą finansować polityków i wszyscy pracownicy czy chcą czy nie to płacą (na rodzinę 5 tys. dolarów na politykę rocznie). Te pieniądze przeznacza się na kampanie wyborcze. Partia republikańska nie jest w stanie sfinansować jego wygranej, ja też jako czynny republikanin unikałem raczej spotkań - zbiórek. W wojnie medialnej pani Sarah Palin to nie charyzmatyczna Hilary Clinton. W konfrontacji medialnej mając naprzeciw wytrawnego polityka senatora Joe Bidenena ze strony demokratów Palin nie ma szans.

Jak przedstawia się sprawa wyborów w biznesie i badaniach opinii publicznej? Obama utrzymuje swoją 8 proc. przewagę nad McCainem (dane na 30 sierpnia Gallup Tracking). Inne dane szacunkowe ze wszystkich stanów: Obama 278, McCain 247, Senat Demokraci 56, Republikanie 43, Kongres Demokraci 243, Republikanie 192. Obstawiane za pieniądze Intrde Quotes to oferta Obama 60.4, McCain 40.0. Więc już chyba nic kandydatowi republikanów zaszkodzić nie może. Liczy on na kobiecy elektorat, czyli ok. 10 proc., które to mogą zadecydować o jego zwycięstwie.

Do uczestnictwa w wyborach republikanie nie będą zachęcać. Nowi wyborcy będą bowiem najpewniej przeciwnikami obecnego rządu i permanentnie pogarszającej się ekonomi. W wyborach prezydenckich średnio głosuje ok. 40 procent. Im mniej będzie głosujących tym większe szanse ma republikanin. Biznes już ma klarowną sytuację, w co trzeba będzie inwestować i pozostaje jeszcze sektor militarny. Za miesiąc będzie wiadomo ile głosów może przynieść wejście Sarah Palin.

Neokonserwatyści nie wyobrażają sobie przegranej a ich gwarantem w trwaniu jest John McCain. W przypadku niepewnej wygranej Johna McCaina dla uzyskania przewagi nad przeciwnikiem, choćby w wymiarze medialnym, włączy się wojsko. Atmosferą strachu i zagrożenia wygrał swoją kampanię prezydencką w 2004 roku George W. Bush. McCain przedstawiany jest, jako wybitny oficer marynarki wojennej. Tylko, jaka z tego korzyść i dla kogo jak całą wojnę przesiedział w Wietnamie z innymi żołnierzami, jako jeniec wojenny?
Wojskowi na zawołanie będą szukać zagrożenia, a oczywistym jest to, że będzie to Rosja i Iran, a bohaterem wkraczającym do zdecydowanej akcji będzie zapewne wojak Szwejk McCain, ale...

Czy powtórka tym razem się uda?

W prowokacji urządzonej przez Gruzinów na Kaukazie, natychmiast zdecydowane i ostre stanowisko zajął kandydat na prezydenta John McCain. Szybko wyciszył się, gdy wyszło na jaw, że jego kampania wyborcza finansowana jest przez Gruzinów i ile kosztuje uczestnictwo w NATO postkomunistycznych krajów. Stracił swojego najlepszego doradcę od spraw politycznych Randy'ego Scheunemana, który musiał złożyć rezygnację, gdy te rewelacje podała największa amerykańska agencja informacyjna Associated Press. Czy naprawdę Ameryka nie jest piękna, przecież każdemu może ziścić się sen o Kopciuszku, tylko trzeba być pięknym i młodym, no powiedzmy nieprzekraczającym 44 lata?

Źródła:
http://www.reuters.com/article/politicsNews/idUSN2750520720080828?feedType=RSS&feedName=politicsNews
http://www.postchronicle.com/news/original/article_212168574.shtml
http://www.usatoday.com/news/politics/election2008/2008-08-28-carter-denver_N.htm
http://ap.google.com/article/ALeqM5iG-8I87S5w4QP8CPIrx2wh8irqmgD92HH3M00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.