Facebook Google+ Twitter

Wybory prezydenckie w Chorwacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-27 08:58

Chorwaci wybierają prezydenta. Kandydaci do objęcia najwyższego stanowiska w państwie zabiegają o głosy prawie 4 milionów 400 tysięcy obywateli, oraz ponad 400 tysięcy bośniackich Chorwatów. Zwycięzca zastąpi na tym stanowisku Stiepana Mesicia, który z racji sprawowania swojej funkcji przez dwie kadencje, nie może już kandydować.

Według sondaży największą popularność zyskał socjaldemokrata Ivo Josipović, przedstawiciel parlamentarnej opozycji, oraz obecny burmistrz Zagrzebia - Milan Bandić, startujący jako kandydat niezrzeszony. Trzecie miejsce w ankietach zajmuje były członek partii demokratycznej, Nadan Vidošević - obecnie również niezrzeszony.

Przedmiotem kampanii przedwyborczej wszystkich kandydatów były sposoby przezwyciężenia recesji ekonomicznej, zwalczenia korupcji na wysokim szczeblu, a także starania o przyjęcie do Unii Europejskiej przed 2012 rokiem.

Lokale wyborcze będą czynne do 19. Jeśli dzisiejsze głosowanie nie przyniesie żadnemu z kandydatów absolutnej większości o wyniku zadecyduje druga tura, 10 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Również słyszałem o dr. Tudjmanie i jego programie. Wydaje się bardzo pozytywny.
Szkoda, że nie startuje w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze jeden kandydat, o którym warto by wspomnieć - dr Mirosław Tudjman, profesor informatyki na Uniwersytecie w Zagrzebiu, syn zmarłego prezydenta Franjo Tudjmana.

Profesor Tudjman sformułował 10 tez swojego programu wyborczego. Jedną z nich jest program zasadniczej reformy prawa wyborczego i parlamentu Chorwacji: (w wolnym tłumaczeniu z http://www.miroslav-tudjman.com/index.php?option=com_content&view=article&id=273:10-toaka-izbornog-programa&catid=45:obnovimo-zajedno&Itemid=143)

'Czas na zmianę instytucji demokratycznych, jako gwarancji obrony indywidualnych i kolektywnych praw chorwackich obywateli.

Ponieważ pragniemy stabilnego i demokratycznego społeczeństwa musimy odnowić stare i ustanowić nowe instytucje demokratyczne. Przekonany jestem, że trzeba zmienić prawo wyborcze do chorwackiego parlamentu (Sabor) w ten sposób, żeby utworzyć 100 okręgów wyborczych, a z każdego z nich wyłaniany był tylko jeden poseł.

Celem tej zmiany jest umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego wyboru swojego posła. W ten sposób uniemożliwilibyśmy kontynuowanie praktyki, w której duże partie polityczne umieszczają na listach wyborczych ludzi, jacy nigdy nie byliby w stanie zdobyć mandatu w wyborach bezpośrednich.

W ten sposób każdych 40 000 obywateli Chorwacji miałoby w sejmie swojego przedstawiciela, stanowiącego 1% składu Izby Ustawodawczej. Taki sposób wyboru stosowany jest w rozwiniętych krajach zachodnich i pokazuje, że tą drogą do Izby Ustawodawczej wchodzą ludzie o najwyższych kwalifikacjach.

Wyższość takiego modelu demokracji polega na tym, że wyborcy mają bezpośredni wpływ na politykę państwa.

Potrzebny jest także powrót do drugiej izby w parlamencie Chorwacji. Izba Wyższa (Zupanijski dom) miałaby sprzyjać zapewnieniu równomiernego rozwoju regionalnego Chorwacji.

Również członkowie Izby Wyższej byliby wybierani bezpośrednio w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Senatorów nie trzeba byłoby więcej niż 35.'

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.