Facebook Google+ Twitter

Wybory prezydenckie w Meksyku - dwaj zwycięzcy?

Dwaj główni kandydaci ogłosili swoje zwycięstwo po przedstawieniu szacunkowych wyników wyborów. Sytuacja ta może okazać się poważnym zagrożeniem dla młodej meksykańskiej demokracji.

Jak donosi Reuters, po przeliczeniu niecałych 87 proc. głosów kandydat prawicy Felipe Calderon (36,9 proc. poparcia), ma nieznaczną przewagę nad reprezentantem lewicy Manuelem Lopezem Obrador (35,66 proc.). Przewodniczący meksykańskiej Komisji Wyborczej odmówił ogłoszenia zwycięzcy ze względu na zbyt małą różnicę oddanych na kandydatów głosów i konieczność powtórnego ich liczenia. Mimo to, zarówno Calderon, jak i Obrador, ogłosili dziś w nocy swoje zwycięstwo.

Tysiące zwolenników obu kandydatów demonstrowały nad ranem w stolicy Meksyku. Napiętą sytuację starał się łagodzić obecny prezydent Vincente Fox. Apelował o powściągnięcie emocji i zapewniał, że wszystkie głosy będą uczciwie policzone. Oskarżenia o wyborcze fałszerstwa oraz ich ewentualne społeczne i gospodarcze konsekwencje mogą okazać się poważnym zagrożeniem dla młodej demokracji Meksyku. W pełni została ona ustanowiona dopiero w 2000 roku przy okzaji poprzednich wyborów prezydenckich, które przerwały 71 lat rządów Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej.

Felipe Calderon jest prorynkowym konserwatystą, absolwentem Harvarda, popieranym przez przedsiębiorców i zwolenników obecnego prezydenta. Manuel Lopez Obrador to były burmistrz stołecznego miasta Meksyk, formułujący wiele postulatów socjalnych, oskarżany o populizm i chęć zablokowania reform gospodarczych, a także wrogość wobec USA. Ostateczne ogłoszenie wyników planowane jest na środę. Zwycięzca pierwszej tury automatycznie zostaje prezydentem kraju. W Meksyku prezydent stoi także na czele rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.