Facebook Google+ Twitter

Wybory prezydenckie w Syrii. Wygrana Asada prawie pewna?

W Syrii, na terenach kontrolowanych przez reżim, rozpoczęły się wybory prezydenckie. O trzecią z rzędu kadencję ubiega się obecny prezydent tego kraju, Baszer el - Asad.

 / Fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWIOprócz Asada o fotel prezydenta ubiega się dwóch innych kandydatów: biznesmen z Damaszku Hasan Abdallah al - Nuri oraz deputowany Maher Abdel - Hafiz Hadżdżar. Jednak, jak podkreślają obserwatorzy z Iranu, Rosji i Korei Północnej, wynik jest z góry przesądzony, a wygrana Asada niemal pewna - podaje PAP.

W teorii, tegoroczne wybory są pierwszymi od ponad pół wieku powszechnymi wyborami prezydenckimi w Syrii. Do tej pory Asad, a wcześniej jego ojciec Hafiz, byli wybierani na najwyższy urząd w państwie w referendach prezydenckich.

Jak donosi agencja AFP, wybory mają przede wszystkim wzmocnić pozycję Asada w wojnie, która trwa od 2011 roku między siłami wiernymi prezydentowi Asadowi, a zbrojną opozycją, w której zginęło ponad 162 tys. ludzi, a 2,5 mln uciekło z kraju.

Syryjska opozycja, której przewodniczy Ahmad Dżarba, zaapelowała do rodaków o bojkot wyborów. W miejscach, które są kontrolowane przez syryjski reżim na pewno dojdzie do głosowania, ale opozycja liczy na to, że w regionach, które są pod kontrolą zbrojnych bojówek opozycji, lokale wyborcze w ogóle nie zostaną otwarte.

Syryjskie władze podają, że w ubiegłą środę (28 maja), niemal 95 proc. Syryjczyków, którzy mieszkają poza granicami kraju, oddało głosy w ambasadach. Zupełnie inne informacje podają światowe media, według których, w wielu krajach m.in. w Turcji czy Libanie wybory zostały zbojkotowane.

Lokale wyborcze zostały otwarte dziś (3 czerwca) o godz. 7 lokalnego czasu, a zamknięte zostaną o godz. 19. Jeśli komisja wyborcza złoży odpowiedni wniosek, głosowanie zostanie przedłużone o pięć godzin. Do uczestnictwa w wyborach jest uprawnionych 15 mln Syryjczyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.