Facebook Google+ Twitter

Wybory samorządowe 2006 w Pabianicach

Jak wygląda samorząd w Pabianicach i powiecie? Kto zyskał tytuł ojca miasta? Kto z kim walczył? Ile wyniosła frekwencja? Relacja z wyborów samorządowych w moim mieście.

Głosowanie w jednej z komisji podczas II tury wyborów samorządowych. Fot. kp) PAP/Tomasz Gzell Pierwsza tura wyborów była bardzo ekscytująca. Wówczas pabianiczanie wybrali radnych naszego miasta. Burzliwa kampania wyborcza przejawiała się w walce nie tylko na plakaty i ulotki, ale także organizowano koncerty, emitowano piosenki reklamowe.

W radzie miasta, ale również radzie powiatu większość mandatów przypadła Prawu i Sprawiedliwości, Platformie Obywatelskiej oraz Blokowi Prawica Razem. W drugiej turze, do walki o fotel prezydenta Pabianic stanęli - Krzysztof Habura(PO) i Zbigniew Dychto(bezpartyjny). Wyniki były dla pozostałych kandydatów zaskoczeniem. Jedni wyrażali swoje poparcie, inni rozczarowanie.

Ja byłam pewna jednego - walka będzie zacięta i spektakularna. Zawiodłam się.

Pojawiło się kilka nowych plakatów, odbyły się konferencje prasowe obu kandydatów. Lokalna telewizja Pro-mok przeprowadziła rozmowę z panem Krzysztofem Haburą i Zbigniewem Dychto. Obaj ubolewali, że to akurat ze sobą muszą konkurować. Mimo to pan Habura przecząco odpowiedział na pytanie, czy chciałby współpracować ze swoim kontrkandydatem.

Przez ostatnie dwa tygodnie było niepokojąco cicho. W polityce. Mieszkańcy bowiem dyskutowali i wymieniali argumenty za lub przeciw danemu kandydatowi. Wybór był naprawdę trudny. Z jednej strony doświadczony polityk, z drugiej dyrektor szkoły, bezpartyjny człowiek z zasadami.

Dziś znamy już wyniki. Pabianiczanie na swojego prezydenta wybrali Zbigniewa Dychto, uzyskał on 10.991 głosów. Jego przeciwnik, Krzysztof Habura otrzymał ich 5.402 - pomimo poparcia PiS-u oraz Bloku Prawica Razem.

Niepokojący w całych wyborach powinien być fakt, że udział w głosowaniu wzięło nieco ponad 20% uprawnionych do głosowania mieszkańców. O godzinie 16:30 liczba osób, które skorzystały z prawa do głosu wynosiła 22%.

Większość mieszkańców nie poszła głosować. Nie zależało im na wyniku, byli obojętni wobec dzisiejszego wydarzenia. Ci, którzy poszli do urn mieli nadzieję, że ich głosy coś zmienią. Podkreślali, że nawet wybory samorządowe są dla całego kraju znaczące.

Jednak to czy dobrze wybraliśmy pokaże czas i dokonania nowych władz samorządowych. Obserwujmy i rozliczajmy polityków ze składanych obietnic.

O potrzebie partycypacji w wyborach opowiada Jadwiga Pawlak z Pabianic.Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

plus... ja czytam, choć z opóźnieniem :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie szkodzi....tekst i tak ejst juz "w dołku"...kto go przeczyta?...inne teksty wisza godiznami te same ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czesc Marta, wstawilem audio. Przepraszam ze tak pozno. Ale wrocilem wczoraj baaardzo pozno do domu. A dzis caly czas cos mnie odciagalo od komputera. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kochana redakcjo a wlasciwie mateuszu. a gdzie plik audio?? :( a w ogole to bede wam wysylac teksty rano bo potem to sa na stronie w najgorszych godiznach czyli w nocy...kiedy nikt nie czyta :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.