Facebook Google+ Twitter

Wybory samorządowe 2010. Jak głosować?

Już w najbliższą niedzielę, 21 listopada wybierzemy naszych przedstawicieli w wyborach samorządowych. Wiadomosci24pl przekazują wam garść praktycznych porad, które ułatwią udział w głosowaniu.

Urna wyborcza. / Fot. PolskapresseKiedy mogę zagłosować? Lokale wyborcze będą czynne od godz. 8 do 22 w niedzielę 21 listopada 2010 roku. Ewentualna druga tura w wyborach bezpośrednich odbędzie się 5 grudnia.

Aktywny wieczór wyborczy z W24


Jakie dokumenty zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Musi być to jakiegoś rodzaju dowód tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka lub ubezpieczeniowa. Najlepiej jednak zabrać ze sobą dowód osobisty ponieważ komisja niekoniecznie musi wiedzieć, że można głosować np. na podstawie legitymacji studenckiej. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych dyskusji.

Gdzie mogę zagłosować? W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych możemy głosować tylko i wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania. Tzn. nie będziemy mogli złożyć wniosku o to, aby głosować w jakimś innym, dowolnie wybranym lokalu (np. dlatego, że wyjeżdżamy na weekend poza granice kraju). Są jednak sytuacje, kiedy miejsce naszego zameldowania różni się od miejsca, w którym naprawdę mieszkamy na stałe. Np. mieszkamy w Warszawie, a zameldowani jesteśmy w naszym rodzinnym domu w Radomiu. Możemy wówczas złożyć wniosek w urzędzie gminy o dopisanie do rejestru wyborców w gminie, w której rzeczywiście mieszkamy. Takie wnioski możemy składać najpóźniej do 19 listopada 2010 r.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć osoby niepełnosprawne i po 75. roku życia? Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i głosowanie w Twoim lokalu wyborczym jest technicznie niemożliwe, możesz złożyć wniosek o głosowanie w odpowiednio przystosowanym punkcie. Wniosek ten należy złożyć do 16 listopada 2010 r. i można do tego upoważnić inną osobę. Złożenie wniosku pozwalało również niepełnosprawnym i osobom po 75. roku życia głosować przez pełnomocnika - niestety termin ich składania minął 12 listopada 2010 r.

Ile kart do głosowania otrzymam w lokalu wyborczym? W lokalu otrzymasz cztery karty do głosowania. Dla ułatwienia karty będą miały różne kolory i rozmiary. Różowa zawierać będzie, ułożone wg. alfabetu nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na białej odnajdziemy listy kandydatów do rady gminy, rad miejskich oraz Rady Warszawy. Z kolei na karcie żółtej, znajdą się kandydaci do rad powiatów i rad 18 dzielnic stolicy, a na kartach niebieskich do sejmików województw.

Jak głosować, aby mój głos był ważny? W przypadku wyborów do rady gminy sposób głosowania zależy od jej wielkości. W gminach do 20 tys. mieszkańców stawia się krzyżyk przy nazwiskach tylu kandydatów z dowolnych partii, ilu radnych jest wybieranych. W przypadku gmin powyżej 20 tys. mieszkańców wybieramy tylko jednego kandydata. Głosujemy więc na listę, ale wskazujemy także który przedstawiciel danej partii ma w niej pierwszeństwo. Tak samo, na jedną osobę głosujemy w przypadku wyborów do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego, niezależnie od ich wielkości. W wyborach bezpośrednich na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta krzyżyk stawiamy tylko przy jednym nazwisku.

Jeśli otrzyma on ponad połowę ważnych głosów to zwycięży w I turze. Jeśli nie, to 5 grudnia odbędzie się II tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największą ilością głosów. Pamiętaj, ze aby głos był ważny, w kratce obok nazwiska musimy postawić znaczek „X”. Jeśli popełnimy błąd, nie otrzymamy kolejnej karty do głosowania i nasz głos będzie nieważny. Jeśli znaczek „X” został naniesiony prawidłowo, to w innych miejscach kart do głosowania (oprócz innych kratek) możemy pisać i rysować co tylko chcemy, głos i tak będzie zaliczony.

CZYTAJ TAKŻE:
Frekwencja szczegółowa w powiatach i większych miastach do godz. 15:00
Frekwencja z godziny 15: 27,55 proc. Najwyższa na Podkarpaciu
Frekwencja z godziny 10. Najniźsza w Zachodniopomorkim
Wybory samorządowe. O ósmej zaczęło się głosowanie
Wrocławianie głosują całymi rodzinami
Lokal wyborczy na terenie kościoła? A czemu nie...
Śląsk. Więcej niepełnosprawnych na listach wyborczych
Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza
Łamią ciszę, zrywają plakaty i wysyłają sms-y
Złamana cisza we Wrocławiu
Czy PO zlekceważyła ordynację wyborczą?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Lola Duża
  • Lola Duża
  • 21.11.2010 17:32

http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101120/WYBORY_SAMORZADOWE_2010/368780094

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 21.11.2010 10:46

Ja mam ciągle nadzieje że będzie lepiej. Ale trzeba iść i głosować na mądrych kandydatów; którzy są po za układami !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bdb tekst. Po pierwsze brak takich poradników w mediach, po drugie jest krótko, przejrzyście, na temat. Powinno być więcej tekstów tego typu na tym serwisie, potrzebnych, praktycznych, użytkowych i przystępnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@freelancer
  • @freelancer
  • 17.11.2010 10:01

Odsuniemy jedna sitwtę aby zrobić miejsce dla następnej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy
  • Jerzy
  • 16.11.2010 21:54

Kandydat na prezydenta miasta może być jeszcze na liście np. do rady miasta. Dlaczego nie napisano, że jeżeli postawimy X dwa razy przy ty samym nazwisku głos będzie nieważny???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcam do zerknięcia na art. "dyby wybory odbywały się co 2 lata..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie dziękuję za miłe słowa. Panie Zbigniewie, w Warszawie będą cztery karty - na prezydenta, do rady miasta, rady dzielnicy oraz sejmiku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Nastarowicz
  • Zbigniew Nastarowicz
  • 16.11.2010 09:37

Zgadza się że będą cztery karty do glosowania jednak wyjątkiem będą miasta na prawach powiatowych, gdzie każdy głosujący dostanie trzy karty. Wynika to z faktu, że funkcje organów powiatu w tych gminach wykonują rada miasta i prezydent.
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za wyborem ludzi, nie partii. Wzmożona aktywność samorządowców tuż przed wyborami to jakieś nieporozumienie. Piszę trochę o tym w swoim artykule, który jeszcze jest w moderacji... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwiazdki za aktualność i dokładność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.