Facebook Google+ Twitter

Wybory samorządowe 2014. Wszystkie informacje o nadchodzących wyborach (informator)

Kiedy odbędą się wybory? Kogo wybierzemy? Jakie warunki trzeba spełnić, by głosować? Czy można robić to poza miejscem zamieszkania? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wyborów samorządowych 2014.

 / Fot. Piotr Krzyżanowski/PolskapresseKiedy odbędą się wybory samorządowe?

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 16 listopada 2014 r. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7 do 21. 30 listopada odbędzie się druga wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta w okręgach gdzie kandydaci nie uzyskali większości 50 proc. głosów.

Kiedy obowiązuje cisza wyborcza?

Cisza wyborcza rozpocznie się 14 listopada, godz. 24.00. W czasie jej trwania nie można prowadzić agitacji wyborczej, publikować sondaży. Cisza obowiązuje także we wszystkich mediach: prasie, radiu i telewizji, a także w internecie. Jej naruszenie jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tys. złotych. Za podanie w czasie trwania ciszy wyborczej wyników sondaży grozi grzywna od 500 tys. do 1 mln złotych.

Na kogo głosujemy?

W wyborach samorządowych wybieramy radnych gminy, powiatu i sejmiku województwa, a także wójtów, burmistrzów lub prezydentów w zależności od charakteru gminy. Wójtów wybieramy w gminach wiejskich, burmistrzów w gminach, których siedzibą jest miasto, a prezydentów w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, oraz tych, w których rządził prezydent przed wejściem w życie ustawy.

W radach gmin do 20 tys. mieszkańców zasiadać będzie piętnastu radnych, do 50 tys. mieszkańców - dwudziestu jeden radnych, do 100 tys. mieszkańców - dwudziestu trzech radnych, do 200 tys. mieszkańców - dwudziestu pięciu radnych. Za każde kolejne 100 tys. mieszkańców dolicza się trzech radnych. Nie może być ich jednak więcej niż czterdziestu pięciu. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie w radzie zasiada 60 osób.

Ogółem wybierzemy 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Kto może głosować?

W wyborach samorządowych może wziąć udział obywatel RP oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze gminy (wybory rad gminy), powiatu i województwa (wybory rady powiatu i sejmiku województwa). Na wójta, burmistrza lub prezydenta głos może oddać osoba uprawniona do wybierania rady gminy.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej uprawnionych do głosowania jest 30,55 mln spośród 37,56 mln Polaków.

Czy można głosować poza miejscem zamieszkania

W wyborach samorządowych oddajemy głos w obwodzie zgodnym z naszym miejscem zamieszkania. Adresy lokali wyborczych podawane są w publicznych obwieszczeniach. W przeciwieństwie do wyborów na prezydenta, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego w wyborach samorządowych nie są wydawane zaświadczenia o uprawnieniu do głosowania poza miejscem zamieszkania. Głosować możemy tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Jeżeli mieszkamy poza miejscem zameldowania musimy dopisać się do rejestru wyborców i udowodnić fakt stałego zamieszkania. Oprócz zameldowania takim dowodem mogą być: tytuł prawny do lokalu (akt własności, umowa najmu), rachunki za prąd lub gaz dotyczące zamieszkiwanego lokalu albo zeznania świadków.

Co muszą zrobić osoby starsze i niepełnosprawne?

Osoby powyżej 75. roku życia lub posiadające umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności mogą głosować przez pełnomocników. W tym celu do 7 listopada muszą złożyć wniosek wraz z pisemną zgodą pełnomocnika. Wyborcy niepełnosprawni muszą przedstawić również orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć do 27 października. Składa się je w wydziałach spraw obywatelskich urzędów gminy lub miasta.

Jak głosować?

W wyborach samorządowych w większości gmin oddamy cztery głosy: jeden na wójta, burmistrza lub prezydenta, jeden na radnego gminy, jeden na radnego powiatu i jeden na radnego sejmiku wojewódzkiego. Mieszkańcy miast na prawach powiatu zagłosują na burmistrza lub prezydenta, radnych miejskich i radnych sejmiku województwa. Jeszcze inaczej głosować będę mieszkańcy Warszawy, którzy wybiorą prezydenta, radnych dzielnicy, miasta i sejmiku wojewódzkiego.

Kiedy poznamy wyniki głosowania?

Jeżeli Państwowa Komisja Wyborcza nie przedłuży ciszy wyborczej po godzinie 21 w niedzielę, 16 listopada poznamy wstępne, sondażowe wyniki wyborcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Rafale, chciałem w ostatnim akapicie poprawić październik na listopad ale jestem za chudy w uszach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.