Facebook Google+ Twitter

Wybory samorządowe. Oficjalne wyniki głosowania. Dane PKW z 25 listopada

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów samorządowych. W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast frekwencja wyniosła 47,32 proc., a do sejmików 46,32 proc. W sejmikach wygrywa PO - 31,43 proc. Drugi jest PiS - 23,07 proc. Platforma wygrała także wybory do rad gmin i powiatów.

W Warszawie wygrywa w I turze Hanna Gronkiewicz-Waltz - 53,67 proc. Drugi jest Czesław Bielecki - 23,16 proc. Wojciech Olejniczak uzyskał 13,33 proc.

Oficjalne wyniki. Gronkiewicz-Waltz wygrywa w I turze
Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydentem bez dogrywki?

Mimo niepodważalnego zwycięstwa Gronkiewicz-Waltz Mariusz Błaszczak z PiS nie twierdzi jednak, że jego partia poniosła sromotną klęskę

W Białymstoku prawdopodobnie w pierwszej turze wygra Tadeusz Truskolaski z PO - 68,53 proc. Dariusz Piontkowski z PiS zdobył 23,76 proc., a kandydat SLD, Janusz Ryszard Kochan - 4,63 proc.

W Bydgoszczy zwyciężył Rafał Piotr Bruski z PO - 43,28 proc. Za nim uplasował się Konstanty Dombrowicz 29,99 proc. Kandydat PiS, Kosma Tadeusz Złotowski zdobył 12,36 proc.

W Gdańsku wygrywa Paweł Adamowicz z PO - 53,74 proc. Andrzej Jaworski z PiS zdobył 21,84 proc., a Krzysztof Andruszkiewicz z SLD - 8,06 proc.

PO wygrała wybory do Rady Miasta Gdańska

W Gorzowie Wielkopolskim zwycięża Tadeusz Jędrzejczak - 57.74 proc. Za nim jest Elżbieta Rafalska z PiS - 18,78 proc. i Krystyna Sibińska z PO - 17,75 proc.

W Katowicach wygrywa Piotr Uszok - 51,61 proc. Drugi jest Arkadiusz Godlewski z PO - 34,47 proc. Trzeci jest Marek Szczerbowski z SLD - 11,47 proc.

BEZ DRUGIEJ TURY W KATOWICACH I PIĘCIU INNYCH MIASTACH REGIONU
ŚLĄSKIE. WYBORCZE DOGRYWKI W WIELU MIASTACH REGIONU

W Kielcach pierwsze miejsce zajmuje Wojciech Lubawski - 58,66 proc. Drugi jest Jan Gierada z SLD - 16,06 proc. Za nim Grzegorz Banaś z KW PiS - 11,41 proc.

W Krakowie wygrał Jacek Majchrowski - 40,78 proc. Stanisław Kracik z PO zdobył 33,69 proc. Andrzej Duda z PiS - 22,38 proc.

W Krakowie Majchrowski przed Kracikiem. Będzie druga tura

W Lublinie do II tury przechodzą: Lech Sprawka z PiS - 31,87 proc., Krzysztof Żuk z PO - 31,15 proc., a trzecia jest Izabella Sierakowska - 17,92 proc.

W Łodzi zwycięża Hanna Zdanowska z PO -34,04 proc. Za nią plasuje się Dariusz Joński z SLD - 24,01 proc. Włodzimierz Tomaszewski zdobywa 17,5 proc.

Łódź. Hanna Zdanowska i Dariusz Joński powalczą ponownie

W Olsztynie pierwsze miejsce zajmuje Czesław Małkowski - 38,66 proc. Drugie: Piotr Grzymowicz - 36,32 proc. Janusz Cichoń z PO zdobywa 13,39 proc.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że wyborcy PO są bardziej (nomen omen) obywatelscy i stąd tak słaby wynik Platformersów (ich elektorat woli małe ugrupowania działające w skali gminy i powiatu). Mogę się mylić, ale tak to dla mnie wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha, i uważam wszelkie rozmowy o tym, która partia ile straciła za bezsensowne - te wybory mają zupełnie inny charakter właśnie z uwagi na lokalne komitety wyborcze, które może nie deformują proporcji (można powiedzieć o ile PO jest silniejsze od PiS), ale już całkiem uniemożliwiają stwierdzenie, kto stracił jaką część elektoratu! Ludzie NIE głosują PRZECIW PO albo PiS tylko raczej ZA LOKALNYMI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nikt nie uwzględnia zwycięstwa lokalnych komitetów? Żadna jednostka administracyjna nie jest pokolorowana na szaro! W bardzo wielu powiatach, gminach to one wzięły większość, a partie polityczne mogły się tylko oblizać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego PO dąży do maksymalnego zadłużania państwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Smutny Romek
  • Smutny Romek
  • 23.11.2010 10:49

Komentarz został ukrytyrozwiń
karol
  • karol
  • 23.11.2010 00:01

prawda jest taka: PO przegrało z kretesem. Bo elektorat tej partii jest "zwarty, gotowy, zawsze głosuje". A tu mamy jasną sytuację: niecałe 50 proc. Polaków wzięło udział w głosowaniu, a z tego tylko nieco ponad 30 proc. zagłosowało na PO. Czyli tylko ok. 15 proc. Polaków popiera PO... Kiepsko, jak na zmasowaną kampanię propagandową we wszystkich mediach. No i jak zauważyli przedmówcy: sondaże dawały dużo, dużo więcej. Miał być spektakularny sukces i samodzielne rządy w sejmikach, a wyszły rządy mniejszości, która będzie podpierać się koalicjami.
A jeśli chodzi o PiS: tu sytuacja jest złożona. Widać, że wojna na górze zaszkodziła. Ale na ile - i czy tylko na tyle - nie wiadomo do końca. Bo ludzie często głosowali na lokalnych działaczy, których znają. W tej sytuacji - nie głosowali ani za PiS, ani frakcją buntowników. Głosowali po prostu na konkretnych ludzi , których znają, zwłaszcza w małych miejscowościach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 22.11.2010 22:37

mam zmienne IP i troszke czerwonych Panu nastukałem ale chyba sie Pan nie gniewa
wkurza mnie że PiS tak cieniutko wypada i musiałem odreagować
następnym razem nastukam Panu zielonych

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 22.11.2010 21:17

panie Norbert Sadowski Dzisiaj 17:24. dlaczego ma pan tak dużo kciuków w glebę. czyżby ględził pan od rzecze. jeżeli myśli pan inaczej, może się pan dalej okłamywać

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 22.11.2010 21:13

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzisiaj rano w radiuZet wywiad M. Olejnik z politologiem prof. Radosławem Markowski:

"Radosław Markowski: Koniec Platformy, tylko kilka miesięcy różnicy, w wyborach prezydenckich frekwencja 54 proc., Jarosław Kaczyński w pierwszej turze, bo to jest przybliżenie tyle ile PiS może mieć 36, co w przeliczeniu na prawdziwe głosy jest mniej więcej 19 proc., teraz przy 44 proc. frekwencji 23 proc., jakie wygląda...

Monika Olejnik: Najnowsze, tak.

Radosław Markowski: To jest 10 proc. poparcia, ten człowiek i jego partia stracili prawie połowę swojego elektoratu z wyborów pierwszej tury wyborów prezydenckich, kropka. To, że prezesowi uda się wmówić swoim wyborcom, że to sukces, to ja nie mam wątpliwości, natomiast każdy, kto jakąś taką fragmentaryczną matematykę z klasy pierwszej, drugiej posiadł może sobie to przeliczyć i zobaczyć, co się tak naprawdę stało."

Link do całego wywiadu http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/prof.-Radoslaw-Markowski

prezes stracił połowę elektoratu, ale okłamujcie się dalej PiS-owcy jest dobrze Jarek prowadzi do zwycięstwa :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.