Facebook Google+ Twitter

Wybory w Ameryce: Pierwsze miasta za senatorem Obamą

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-04 13:21

Amerykanie wybierają dziś nowego prezydenta. Po głosowaniu w dwóch miasteczkach w stanie New Hampshire - Doxville Notch i Hart's Location - prowadzi kandydat Demokratów Barack Obama.

 / Fot. PAPW Doxville Notch na 21 glosujących senatora Obamę poparło 15, senatora McCaina 6 głosujących.

W Hart's Location na kandydata Demokratów oddano 17 głosów, na kandydata Republikanów 10 głosów.

Wszystkie sondaże wskazują, że prezydentem zostanie właśnie ciemnoskóry Barack Obama. Prestiżowy ośrodek badań opinii Gallupa twierdzi nawet, że w ostatnich dniach przewaga demokratycznego senatora nad republikaninem Johnem McCainem urosła do rekordowego poziomu 11 proc.

Jednak nic jeszcze nie jest przesądzone. Historia Ameryki zna bowiem przypadek, gdy zdecydowany faworyt poniósł w wyborach prezydenckich gorzką porażkę.

Przed sześćdziesięcioma laty zwyciężył Harry Truman, chociaż wszystkie wcześniejsze sondaże zapowiadały sukces gubernatora Nowego Jorku Thomasa E. Deweya. Do dziś zachowało się słynne zdjęcie uśmiechniętego triumfująco Trumana, który trzyma w dłoniach wydanie dziennika "Chicago Tribune" datowane na 3 listopada 1948 r. Z pierwszej strony krzyczy wielki tytuł: "Dewey pokonał Trumana". Faktem jest, że wydrukowano jedynie kilkaset egzemplarzy z nieprawdziwą relacją reportera Arthura Searsa Henninga.

Cindy McCain, żona Johna McCaina, pozdrawia zwolenników męża po wyjściu z kościoła Zjednoczonego Kościoła Metodystów w Phoenix w Arizonie2008. / Fot. EPA/MATTHEW CAVANAUGHTeraz McCain liczy na powtórkę z tamtych pamiętnych wyborów. Na razie prowadzi w kilku kategoriach. Weterana wojny w Wietnamie popiera np. o 12 proc. więcej fanów NASCAR, czyli Narodowego Stowarzyszenia Wyścigów Samochodów Seryjnych. Naturalnie zdobył też miażdżącą przewagę wśród elektoratu konserwatywnego (o ponad 50 proc. wyższe poparcie niż ma Obama). Na McCaina zagłosuje również o 13 proc. więcej białych obywateli USA.

Głosujący nad swą kartą w lokalu wyborczym w Kansas City w Missouri. / Fot. EPA/LARRY W. SMITHTa ostatnia kategoria spędza sen z oczu zwolennikom kandydata Demokratów. Eksperci ostrzegają bowiem, że wszystkie tak optymistyczne dla Obamy sondaże mogą fałszować prawdziwe sympatie Amerykanów.

Cały artykuł czytaj na stronach polskatimes.pl
Zabacz także serwis specjalny "Wybory w USA"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ja głosuje na Obame!! Wygra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko wskazuje na to, że Amerykanie nie zrobią z siebie ponownie idiotów. Można odetchnąć z ulgą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzymając kciuki za McCaina;)

Ewo, masz rację.
Amerykanie, którzy chcą się edukować są w tym świetni. Natomiast pozostali to czasami tragedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A liczba jego będzie czterdzieści i cztery.... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obama czy McCain? wyborcy do ostatniej minuty zadają sobie pytanie, czy jestem gotowy(a) na zmiany i w pewnym sensie rewolucje po prezydenturze Busha, jeśli historia ma zapisać nową kartę to tylko teraz.
Jestem przekonany, że melodia twardej, zasłużonej i konserwatywnej ręki McCaina przestała wskazywać amerykanom drogę, wreszcie ktoś zauważył ten reumatyczny problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.