Facebook Google+ Twitter

Wybory w Autonomii Palestyńskiej odbędą się w styczniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-16 10:34

Wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej odbędą się w styczniu przyszłego roku. Dwa rywalizujące ze sobą ugrupowania radykalny Hamas i liberalny Fatah zawarły porozumienie w tej sprawie. Obie partie negocjują w Egipcie utworzenie rządu jedności narodowej.

Od prawie trzech lat Autonomia Palestyńska jest podzielona: Hamas rządzi w Strefie Gazy, a Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Fatah i Hamas zgodziły się, aby w styczniu 2010 roku wybory prezydenckie i parlamentarne odbyły się jednocześnie na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Nie ma natomiast ciągle porozumienia w sprawie wspólnego rządu. Fatah chce, aby gabinet składał się ze specjalistów, Hamas woli rząd polityków.

Egipt, który pośredniczy w negocjacjach naciska, aby rozmowy zakończyły się jak najszybciej. Od tego zależy, kiedy i jak wysoką pomoc Zachód przekaże na odbudowę Strefy Gazy. Podczas konferencji darczyńców w Egipcie wspólnota międzynarodowa obiecała 5 miliardów dolarów.

Według zachodnich i izraelskich dyplomatów, amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton ostrzegła Mahmuda Abbasa, że Stany Zjednoczone wycofają swoja pomoc, jeśli Hamas nie uzna istnienia państwa Izrael i nie zaakceptuje porozumień, podpisanych wcześniej przez Autonomię Palestyńską.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.