Facebook Google+ Twitter

Wybory w Elblągu. PiS i PO na czele. Układ dwupartyjny ma się dobrze

Miejska Komisja Wyborcza w Elblągu podała wyniki wyborów w tym mieście. Zwyciężył kandydat PiS, Jerzy Wilk. W drugiej turze powalczy on z Elżbietą Gelert z PO. Wybory do Rady Miejskiej wygrało również Prawo i Sprawiedliwość.

Jerzy Wilk i Elżbieta Gelert przechodzą do drugiej tury


 / Fot. PAP/Adam WarżawaJerzy Wilk z PiS zdobył 11282 głosy, co daje mu 31,79 proc. Na Elżbietę Gelert zagłosowało 7540 elblążan (21,25 proc. głosów). Kandydaci na prezydenta zmierzą się w drugiej turze, która odbędzie się za dwa tygodnie. Na trzecim miejscu znalazł się Witold Wróblewski, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który startował z własnego komitetu. Oddano na niego 6040 głosów (17,02 procent). Czwarty był kandydat SLD, Janusz Nowak (10,78 proc.), piąty Paweł Kowszyński z Solidarnej Polski (5,58 proc.) Ewa Białkowska z Ruchu Palikota była szósta (4,84 proc.) W wyborach startowało 10 kandydatów. Frekwencja wyniosła 36,59 proc.

W wyborach do Rady Miasta zwyciężył PiS (10 mandatów). PO zdobyło 7 mandatów, SLD - 5, a Komitet Wyborczy Witolda Wróblewskiego - 3. Żadne z ugrupowań nie uzyskało większości. PiS ma zamiar rozmawiać w sprawie koalicji z SLD i KWW Witolda Wróblewskiego - informuje TVN24.

Kandydaci zadowoleni z wyniku wyborów w Elblągu


Zarówno Jerzy Wilk, jak i Elżbieta Gelert są zadowoleni z wyniku wyborów prezydenckich. Kandydata PiS rozczarowały wybory do rady, gdzie jego partii nie udało się zdobyć większości 13 mandatów i konieczna będzie koalicja, by skutecznie rządzić miastem. Wilk ucina wątpliwości o ewentualną koalicję z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. "Większość ludzi, którzy wystartowali z ich list nie ma nic wspólnego z PRL-em. To pokolenie 30-latków. Nie sądzę, żeby centrala mojej partii chciała się wtrącać, jeśli będę chciał realizować z nimi dobry program" - powiedział. Elżbieta Gelert uważa, że udało jej się odbudować wizerunek Platformy Obywatelskiej, choć na partii stawiano już krzyżyk.

Duopol PiS-PO ma się świetnie. Nie ma trzeciej siły


Wybory w Elblągu zaangażowały wszystkie duże siły polityczne w kraju. Do miasta w województwie warmińsko-mazurskim zjeżdżali w ostatnich tygodniach liderzy partyjni z Jarosławem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem na czele. Elbląg ma być "Polską w miniaturze" i wyniki tamtejszych wyborów traktowane są jako zapowiedź tego, co zobaczymy w Warszawie, jeśli dojdzie do referendum i ewentualnego odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Po niedzielnym głosowaniu widać, że duopol dwóch partii został zachowany. PiS i PO wzięły najwięcej. Martwić mogą się liderzy Ruchu Palikota i Solidarnej Polski. Ich kandydaci nie tylko nie weszli do drugiej tury wyborów prezydenckich, ale nie zdobyli nawet jednego mandatu w Radzie Miasta. SLD po raz kolejny może cieszy się umiarkowanym poparciem dającym 3 - 4 miejsce.

Nihil novi - tak niestety można podsumować batalię wyborczą w Elblągu. Nie jest to dobry prognostyk, biorąc pod uwagę konserwację układu dwupartyjnego. Żadna z sił politycznych nie jest w stanie zagrozić pozycji Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

mam wrażenie ,że ten zarząd PIS i ich Prezes to jacyś ludzie nie z tej ziemi jak wchodzę do Mac donalda to pracujący tam młodzi ludzie są do nich podobni jak by byli z jednej rodziny .Czy moje spostrzeżenie jest trafne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tuska i jego korupcyjnych rządów nikt nie przebije.Co do piętnowania przestępców, to konferencje działały odstraszającą i to najbardziej was boli ponieważ nie mogliście kręcić lodów. Pozostała wam permanentna krytyka PIS-u w co naiwniacy uwierzyli i oddali władze upiorom Tuska. Obecnie gdy odczuwają na własnej skórze rządy Tuska ze wstydem przyznają się do chwilowego zamroczenia oparami propagandy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Karol Savczuk
Czy ktoś jeszcze pamięta jak w perfidny sposób rządził PIS .Karczemne awantury .przekupstwo, przesladowania i te sławetne konferencje prasowe tego po żal się boże prokuratora E.....kinga.Czy chcemy powtórki NIE, NIE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lewicowy elektorat i politycy prędzej porozumie się z PO niż z PiS. Wątpliwe, żeby ten ostatni uzyskał moc koalicyjną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.06.2013 14:25

Po Elblągu przyjdzie czas na całą Polskę. Cieszę się. Posągi kim ir senów w całym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elbląg wzięty!! Marsz na Warszawę trwa!!! Rozwinąć sztandary i zapalić pochodnie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.