Facebook Google+ Twitter

Wybory w Grecji kluczowe dla przyszłości UE?

Stare porzekadło przekręcone nieco: "Tam gdzie się dwóch bierze się za łby - tam trzeci chętnie zwiałby", ma dzisiaj odniesienie do sytuacji po wyborach w Grecji i Francji. W pierwszy dzień po greckich wyborach parlamentarnych, na Unię Europejską padł wielki strach.

Wbrew temu, że Europa ma dziś oczy zwrócone na Francję, gdzie "rottweiler" wygryzł Bruni i Sarko, to w Atenach mają klucze do ważnych decyzji dla przyszłości Wspólnoty Europejskiej. Wśród polityków panują obawy, że Grecja wyjdzie ze strefy euro.

Dyrektor wykonawczy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), Klaus Regling powiedział dziś w Berlinie, że gdyby Grecja wyszła ze strefy euro, miałoby to oczywiście nie tylko potężny wpływ na inne kraje objęte programem (EFSF) i nie tylko na banki, ale też na samą Grecję - pisze "Dziennik". Według szefa EFSF, ucierpieliby również publiczni kredytodawcy Aten. Równocześnie byłaby to dla Grecji katastrofa.

Francuska agencja AFP, w komentarzu na temat wyniku greckich wyborów pisze, że zdumiewająco dobry wynik "partii ekstremistycznych sprawił, iż w Europie odżył niepokój o przyszłość strefy euro i los Aten"; los narzucony przez UE oraz drastyczny program oszczędności i cięć budżetowych, pogrążył Grecję w społecznym niepokoju.

Zarówno kurs euro jak i spadki na giełdach są wyrazem szoku, jaki przeżywa europejski rynek w dzień po greckich wyborach parlamentarnych - podkreśla francuska agencja AFP. W tej sytuacji, Komisja Europejska i władze Niemiec wezwały Grecję do kontynuowania reform. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel oświadczyła, że wdrożenie reform ma zasadniczą i istotną wagę dla Grecji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się, że wyjście Grecji ze strefy Euro byłoby problemem dla utrzymania równowagi gospodarczej Unii, ale nie jestem taki pewien czy byłby to wielki problem dla Greków i Grecji.
Mam oczywiście na myśli tych Greków, którzy nie są udziałowcami ponadnarodowego kapitału czyli 99,99(9) % Greków.
A tak przy okazji to dlaczego zapadło takie grobowe milczenie nad losem Islandii ?
Gdyby wierzyć temu co mówili eksperci ekonomiczni powinny się tam dziać dantejskie sceny, a jest spokój.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że w Grecji przegrali neoliberalni reformatorzy. Czasem wybory są jedynym momentem w którym demokracja dochodzi do głosu. Spekulanci finansowi z czołowych banków tworzących system finansowy UE, doprowadzili ten kraj do finansowej ruiny a potem oczekiwali, że za to wszystko zapłacą obywatele tego kraju. Nie można się zgodzić na dyktat ze strony rynków finansowych, wciąż korzystających z braku opodatkowania transakcji opartych na finansowej spekulacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.