Facebook Google+ Twitter

Wybory w Holandii zakończyły się zwycięstwem partii umiarkowanych

Wyniki wczorajszych wyborów w Holandii pokazały, że mieszkańcy opowiedzieli się za Europą. Utrzymana zostanie liberalna linia. Partie VVD i PvdA reprezentują zdecydowanie liberalne poglądy. Prawdopodobnie one utworzą koalicję.

Mark Rutte i Emile Reomer przed debatą wyborczą w Centralnej Bibliotece. / Fot. Tomasz JanukowiczNajwiększymi przegranymi są ugrupowania CDA i PVV. Obie partie słynne są z konserwatywnej, prawicowej i ksenofobicznej polityki w sprawie imigrantów, jak również niechęci do UE i integracji. Partia Geerta Wildersa straciła aż 9 głosów.

Innym przegranym jest Groen Links - zielona lewica. Na pewno konflikt z maja, podczas wyborów lidera partii, pomiędzy Jolande Sap a Tofikiem Dibi nie wpłynął pozytywnie na obraz partii. GL również poparło cięcia rządu w maju tego roku, zaraz po upadku kolaicji VVD CDU PVV, co również może mieć przełożenie na wynik.

W Twwede Kamer najprawdopodobniej zasiądą sympatycy zwierząt: Partij voor de Dieren (Partia sympatyków zwierząt) będzie miała dwóch przedstawicieli.

Na prawej stronie zyskało D66 progresywna prawica. SP - socjaliści mają już swój stały elektorat - 9,7 proc. to niewielki spadek 0.1 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

W dobie kryzysu Holendrzy postawili na znane marki: VVD (Partia Demokratów) i PvdA (Partia Pracy). Jednocześnie jest to sygnał dla zmian i zmęczenie konserwatywną prawicą i mało ciekawym wizerunkiem, jaki wyrobił zwłaszcza Geert Wilders.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.