Facebook Google+ Twitter

Wybory w Kosowie już dziś! Będzie nowy rząd?

W niedzielę, 8 czerwca obywatele Kosowa będą głosować w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Miesiąc temu doszło do rozwiązania parlamentu kosowskiego wskutek zatargu politycznego. W niedzielę Kosowarzy poznają nowy układ polityczny.

Przyczyną samorozwiązania się parlamentu był spór dotyczący utworzenia sił zbrojnych w Kosowie. Większość parlamentarna była za powołaniem armii. Tym bardziej, że jej struktury już się ukształtowały. Opór był od strony mniejszości serbskiej, która ciągle ciąży w stronę Serbii. Zanosiło się na prawny konflikt. Aby uniknąć długotrwałego sporu parlamentarzyści zdecydowali o rozwiązaniu parlamentu.

Tegoroczne wybory odbywają się pod hasłem "Siła w twoich rękach. Głosuj". Do udziału w nich zachęcani są wszyscy Kosowarzy, bez względu na przynależność etniczną i narodową. W trakcie 10-dniowej kampanii wyborczej w Kosowie prezentowało się 30 różnych sił politycznych, które otrzymały rejestrację Centralnej Komisji Wyborczej Republiki Kosowa (CEC). Tym samym miały one możliwość przedstawienia swoich programów politycznych w mediach i na spotkaniach publicznych z wyborcami. W wyborach uczestniczy 18 partii politycznych, siedem inicjatyw obywatelskich, jeden kandydat niezależny i cztery koalicje. CEC ogłosiła, że wszystko jest gotowe do głosowania. Jak poinformował Xhemail Peçanit z CEC rozpoczęto już dystrybucję kart do glosowania i formularzy protokołów wyborczych w lokalach wyborczych w całym kraju. Odbywają się też ostatnie spotkania szkoleniowo-informacyjne dla komisji wyborczych.

W wyborach w Kosowie będzie uczestniczyć około 30 tys. akredytowanych obserwatorów lokalnych i międzynarodowych. Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej w Kosowie, Samuel Zhbogar i szefowie misji państw członkowskich UE, przebywający obecnie w Kosowie we wspólnym komunikacie prasowym stwierdzili, że będą to pierwsze wybory parlamentarne po zakończeniu wstępnej fazy negocjacji w sprawie stabilizacji, czyli przygotowań do układu o stowarzyszeniu Kosowa z UE. Misja OBWE wraz ze swymi obserwatorami będzie monitorować kolejne już wybory w tym kraju pod kątem europejskich standardów oraz poprawności stosowania procedur. Już w tej chwili oceniono, że jest znaczna poprawa w realizacji zasad demokratycznych w porównaniu z poprzednimi wyborami, gdzie w znacznym stopniu nadużywano środków publicznych. Zresztą poprzednie wybory do dziś nie są poprawnie rozliczone w niektórych regionach.

W kosowskich wyborach startuje 1235 kandydatów na parlamentarzystów. Ubiegają się o 120 mandatów. W tym 20 mandatów odgórnie przeznaczonych jest dla mniejszości politycznych (10 dla Serbów i 10 dla pozostałych grup etnicznych). Reszta do podziału dla startujących w wyborach. Wypada więc po ponad 12 chętnych na jeden mandat. Aż pięciu kandydatów ubiega się o możliwość zdobycia stanowiska premiera, w tym również obecnie urzędujący Hashim Taci z Demokratycznej Partii Kosowa.

Uprawnionych do głosowania, którzy potwierdzili swój udział w wyborach jest 1 054 787 osoby (CEC wcześniej informowała, że według jej obliczeń uprawnionych do głosowania jest 1 786 929 wyborców, ale nie wszyscy zarejestrowali się). W wyborach będą uczestniczyć Kosowianie zamieszkali lub przebywający poza granicami swego kraju drogą korespondencyjną oraz w lokalach zorganizowanych przy ambasadach i placówkach dyplomatycznych. Wcześniej musieli się oni zarejestrować zgłaszając do ambasad, konsulatów, pocztą lub mailem, przedstawiając dokumenty identyfikacyjne republiki Kosowa i UNMIK, czyli wydane przez obserwatorów z misji pokojowej lub zaświadczenie, że zgodnie z prawem mogą uczestniczyć w wyborach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.