Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21627 miejsce

Wybory w Niemczech. CDU kanclerz Merkel faworytem

Niemcy wybierają dzisiaj nowy parlament. Trudno sobie wyobrazić, by Angela Merkel musiała oddać fotel kanclerza, jednak kontynuacja koalicji z liberalną FDP stoi pod dużym znakiem zapytania.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel / Fot. Duncan Hull/flickr.com/Wybory zapowiadają się szalenie ciekawie, bo pomimo iż Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) kanclerz Angeli Merkel zdecydowanie prowadzi w sondażach, to już niewielkie różnice w wyniku głosowania będą miały kolosalne znaczenie w kształtowaniu przyszłej koalicji. Wszystko przez niskie poparcie dla Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), która w przedwyborczych sondażach otrzymuje wynik na granicy progu wyborczego, który także u zachodniego sąsiada Polski wynosi 5 proc.

Zwycięstwo CDU i jej bawarskiej partii siostrzanej (CSU) wydaje się jednak niezagrożone. Sondaże dają im poparcie w granicach 40 proc. Drugą siłą w Bundestagu pozostanie socjaldemokratyczna SPD, której poparcie oscyluje miedzy 25 a 27 proc. Do niemieckiego parlamentu powinna także wejść Partia Zielonych (9-11 proc. w sondażach). To samo można powiedzieć o postkomunistach (7-9 proc.).

 / Fot. PAP/EPAKształt przyszłej koalicji będzie zależał przede wszystkim od tego, jaki wynik osiągnie FDP, i czy w ogóle dostanie się do Bundestagu. Plany CDU i liberałów może jednak pokrzyżować eurosceptyczna Alternatywa dla Europy (AfD), która domaga się m.in. rozwiązania strefy euro i wstrzymania pomocy finansowej dla Grecji. Według sondaży nie powinna przekroczyć progu wyborczego (3-4 proc.), jednak wielu politologów podkreśla, że poparcie dla partii, która została założona dopiero w tym roku, może być wyższe od deklarowanego, ponieważ pytani mogli się wstydzić podania swoich prawdziwych preferencji wyborczych. Merkel kategorycznie wyklucza możliwość wejścia AfD do jekiejkolwiek koalicji. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest w związku z tym powrót do "wielkiej koalicji" z lat 2005-2009. Ministrem finansów w tym rządzie był kandydat na kanclerza SPD Peer Steinbrueck.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 18.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.