Facebook Google+ Twitter

"Wybrane prace" Artura Żmijewskiego w Stoczni Gdańskiej

Do 22 listopada można oglądać przygotowaną przez Instytut Sztuki Wyspa retrospektywną wystawę prac Artura Żmijewskiego. Jest to rzadka okazja, aby przypomnieć sobie twórczość tego współczesnego artysty.

Wystawa nosi nazwę "Wybrane prace". Kuratorka, Aneta Szyłak przygotowała szeroki przekrój ostatnich siedmiu lat działalności twórczej artysty. Prezentowane prace to: “Berek” (1999), “KR WP” (2000), “Zeppelintribüne” (2002), “Pielgrzymka” (2003), “Lisa” (2003), “Itzik” (2003), “Nasz śpiewnik” (2003), “LSD” (2003-2004), “80064” (2004), “Halina” (2006), “Dorota” (2006) i “Danuta” (2006 r.). Choć dotyczą one rożnych okresów działalności twórczej Żmijewskiego, łączy je wspólna cecha – chęć pokazania zjawiska powtarzalności i rytualności dnia codziennego. Niekiedy w zaskakujących kontekstach przestrzennych lub kulturowych.

Zwiedzając kolejne pomieszczenia galerii, warto zwrócić uwagę na projekt “Berek”. Jest to filmowy eksperyment nad grupą ludzi zamknięta w dwóch różnych pomieszczeniach: zwyczajnym pokoju i komorze gazowej byłego obozu zagłady. Nagie kobiety i mężczyźni mają za zadanie grę w tytułowego berka. Banalność czynności w konfrontacji z przestrzenią, w jakiej znajdują się aktorzy zmusza widza do przewartościowania kulturowo utartych poglądów i wyobrażeń. Na dłużej należy się również zatrzymać przy pracach dotyczących cyklu filmowego z podróży artysty do Izraela: “Pielgrzymce”, “Itziku”, “Lisie” i “Naszym śpiewniku”. Te dokumentalne zapisy są mieszanką skrajnych uczuć, jakie kształtują się w zetknięciu polskiej kultury z żydowską. Oglądający doświadczy tutaj przejawów zaangażowanej religijności, skrywanej hipokryzji, a także wyrazów ksenofobii, graniczącej ze skrajnym antysemityzmem.

Artur Żmijewski urodził sie w 1966 r. Jest absolwentem słynnej Kowalni - pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Aktualnie mieszka w Warszawie, gdzie współpracuje z Fundacją Galerii Foksal. Cechą wyróżniającą jego twórczość jest wręcz obsesyjnie eksploatowany temat ludzkiej cielesności i fizyczności. Poprzez swoje prace szuka genezy zachowań, bada mechanizmy rządzące ciałem i umysłem człowieka. Inspiracji poszukuje głównie w trapiących organizm schorzeniach i dysfunkcjach biologicznych. Jego ulubioną formą artystycznej realizacji są sztuki wizualne, głównie filmy.

Wystawa czynna jest do 22 listopada 2006 r. we wtorki, piątki, soboty i niedziele od godz. 14 do 18, w budynku Instytutu Sztuki Wyspa przy ul. Doki 1/145B na terenie Stoczni Gdańskiej. Wstęp jest darmowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Początek wydawał się nudny, ale potem się rozkręcasz, szkoda, że wyliczankę zamieściłes na początku, bo tak od początku tekst byłby wciągający.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.