Facebook Google+ Twitter

Wybrano najlepsze książki audio w Polsce

Na świecie największą grupą odbiorców audiobooków są... kierowcy TIR-ów. W Polsce książki audio nie są jeszcze tak popularne jak np. w USA, ale zainteresowanie nimi stale rośnie. W Pałacu Prymasowskim w Warszawie ogłoszono listę nagrodzonych tytułów w pierwszym konkursie na Książkę Audio Roku 2008. Wiadomości24.pl były jednym z patronów konkursu.

Jolanta Fajkowska i Janusz Kukuła / Fot. Materiały organizatorów/Piotr GołębiowskiPopularność książek audio rośnie bardzo szybko. Przełomem było zastąpienie wielopłytowych audiobooków książkami w formacie MP3. Dzięki temu kosztują one 1/3 tego, co kiedyś, więc są o wiele bardziej dostępne. Zaoszczędzono nie tylko na samych płytach, ale także na opakowaniach i wkładkach do nich.
- Na Zachodzie wszystkie bestsellery wydawane są od razu w formacie audio. Rynek w USA to kilkadziesiąt tysięcy tytułów. W Polsce książki audio niestety nie są jeszcze tak bardzo popularne, ale zainteresowanie jest coraz większe – mówił Bartłomiej Roszkowski, prezes zarządu NetPress Digital.

Pierwowzorem książek audio były słuchowiska radiowe. Ich wadą był jednak brak alternatywy. Słuchacz nie mógł rozkoszować się literaturą, na którą miał ochotę, a tylko tą, która akurat była dostępna w eterze. Teraz mamy już wybór.
- Z audiobookami od dawna już się nie rozstaję. Nawet teraz mam w komórce kilka plików. Słucham ich wszędzie, ale tak jak większość osób, głównie jadąc do pracy, gdy np. stoję w korkach – opowiadał Łukasz Gołębiewski, prezes zarządu Biblioteki Analiz.

Na świecie największą grupą odbiorców literatury w tym formacie są kierowcy TIR-ów, którzy w samochodach spędzają długie, nudne godziny. Na większości stacji mogą kupić audiobooka, który uprzyjemni im podróż.
- W Polsce wciąż na stacjach benzynowych nie można kupić książek audio. Są za to filmy pornograficzne, które raczej nie przydadzą się w trakcie jazdy – mówił Gołębiewski.

Gołębiewski podkreślił także, że obawy osób, które uważają, że wydawanie książek w formacie MP3 sprawi, że i w tej materii będzie kwitło piractwo, są nieuzasadnione.
- Każdy wie, że łatwo jest ukraść prąd, jednak niewielu Polaków to robi. Nie jesteśmy państwem złodziei. Jeśli damy możliwość łatwego i niedrogiego zakupu audiobooków w internecie, piractwo zostanie ograniczone. Sukces iTunes pokazuje, że na tym naprawdę można zarobić – komentuje prezes Biblioteki Analiz.

 / Fot. Okładka audiobooka "Księga dżungli"

Książka Audio Roku 2008


W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
- Dla dzieci i młodzieży: "Księga dżungli" R. Kipling (Promotek Audio) - Lektorzy: Adam Hutyra Marcin Nowakowski.
- Kryminał i sensacja: "Zły" L. Tyrmand (Agora S.A.) - Lektor: Marek Konrad
- Literatura faktu i reportaże: "Astor Piazzolla. Moja historia" N. Gorin (Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.) - Lektor: Waldemar Malicki
- Literatura piękna: "Folwark zwierzęcy" G. Orwell (Muza S.A.) - Lektor: Tadeusz Sznuk
- Poradniki/Inne: "Praktyczne metody osiągania sukcesu cz. 1. Zdobywanie fortuny" M.R. Kopmeyer (Audioclub Sp. z o.o. Bellona S.A.) - Lektor: Jan Wilkans
- Oprawa graficzna: "Imperium. Postscriptum" Ryszard Kapuściński (Agora S.A.) oraz dwa wyróżnienia w tej kategorii dla książek "Folwark zwierzęcy" G. Orwella (Muza S.A.) i "Merde! Rok w Paryżu" S. Clarke'a (Biblioteka akustyczna).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Zły" górą!!!!:))

Zapraszam serdecznie (ale to bardzo!:)) do ankiety na temat tej książki:)

http://www.ankietka.pl/ankieta/37388/zly-leopolda-tyrmanda-odbior-ksiazki-po-polwieczu.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wizogrom: celem materiału nie jest promocja konkretnych dystrybutorów, ale jak wspomniałam w tekście, największym jest nexto.pl :) Wystarczy wejść na ich stronę lub wybrać się do większych księgarni (np. Empik) lub zamówić przez internet (na pewno są w Merlinie). Wystarczy wpisać w googlach "audiobook" i wyskoczy nam wiele ciekawych propozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

na str.2 w jury-
był także Andrzej Pągowski (artysta, grafik, plastyk)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednak nie dowiedziałem się gdzie to nabyć - liczyłem na to.
Pierwsze takie nagrania robiono dla niewidomych.
+ za info choć niepełne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.