Facebook Google+ Twitter

Wybrzeże Kości Słoniowej potrzebuje pomocy

Mimo że zamieszki powyborcze w Wybrzeżu Kości Słoniowej się skończyły, tysiące ludzi wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej, takiej jak opieka zdrowotna, edukacja, woda, schroniska.

15 maja Alassane Ouattara, prawowity, wybrany demokratycznie prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, doszedł w końcu do władzy. Wcześniej uniemożliwiał mu to przegrany w wyborach Laurent Gbagbo i jego armia. Na terenie kraju przetoczyła się wojna domowa między zwolennikami obu przywódców. Wojna, która doprowadziła WKS do ruiny.

Około miliona mieszkańców WKS musiało, w wyniku wojny domowej, zmienić swoje miejsce zamieszkania, wielu z nich uciekło do sąsiednich krajów, w szczególności do Liberii, która przyjęła 135 tysięcy uciekinierów z WKS. Wybrzeże Kości Słoniowej opanował kryzys w zakresie służby zdrowia, więcej niż połowa przychodni w kraju jest zamknięta, a te które pracują nie mają żywności ani leków. Choroby wywołane spożyciem brudnej wody, takie jak cholera, wciąż są ogromnym zagrożeniem. Chociaż kraj otrzymał 160 milionów dolarów pomocy finansowej ze świata, tylko 22 miliony trafiło bezpośrednio do potrzebujących.

Sytuacja polityczna w WKS sprawiła że handel kakaem w tym kraju zmalał znacznie (trzeba wiedzieć że ten kraj jest producentem 40 procent tego surowca na świecie). W tej reakcji łańcuchowej ucierpiały też fabryki czekolady, które zanotowały najwyższą cenę za kakao od 30 lat. Problem jest nieco szerszy, bo w związku z kryzysem państwa wielu wykształconych i wyszkolonych farmerów z certyfikatami opuściło swoje plantacje i uciekło do sąsiednich krajów. Jeśli nawet sytuacja w WKS się poprawi, to będzie trzeba poświęcić trzy lata na wyszkolenie nowych farmerów, którzy będą mogli otrzymać certyfikaty na prowadzenie handlu.

Nie tylko farmerzy uciekli z kraju. Również nauczyciele po zamknięciu szkół w wyniku wojny. Teraz, kiedy szkolnictwo wraca do normy i jest możliwość otwarcia placówek, okazuje się że nie ma co trzeciego nauczyciela, 80 procent szkół nie ma biurek, ławek i krzeseł, a 75 procent ubikacji. Poza tym rodzice odsuwają dzieci od szkół, szukając dla nich pracy która przyniesie jakiś dochód i zapewni wyżywienie i dach nad głową. Edukacja przegrywa z pierwszymi potrzebami.

Źródła:

un.org
globalhealth.kff.org
dailymail.co.uk

Chcesz wspomóc mieszkańców WKS? Zajrzyj na stronę Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej - jednej z organizacji zajmującej się zbiórką pieniędzy na ten cel. Strona www.salvatti.pl, tam znajdziesz info jak pomóc.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wybrzeże Kości Słoniowej potrzebuje stabilizacji oraz pomocy humanitarnej, a nie tylko wpłat na konto rządu. 5* za zwrócenie uwagi na ważny temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.