Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20038 miejsce

Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim [AKTUALIZACJA]

2 osoby zginęły, a 13 z poparzeniami ciała trafiło do szpitala z powodu wybuchu gazu, do którego doszło w miejscowości Janków Przygodzki koło Ostrowa Wielkopolskiego. Spłonęło 10 domów oraz dwa budynki gospodarcze.

Płonie już 10 budynków mieszkalnych / Fot. ok24.tvRedaktorzy serwisu wlkp24.pl informowali, że płomienie widoczne były z odległości kilku kilometrów. Powołano także specjalny sztab kryzysowy. Centrum Pomocy Caritas przygotowuje się do przyjęcia kilkudziesięciu poszkodowanych.

"Tu jest totalny chaos, staramy się kierować akcją, ale wszystko dzieje się w olbrzymim tempie" - relacjonuje Krzysztof Rasiak, wójt gminy, w której doszło do wybuchu gazociągu. Władze informują, że o godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Ewakuowano ponad 70 osób. Na ten moment wiadomo, że rannych jest trzynaście osób, w tym troje dzieci. Przy gazociągu pracowały dwie osoby, które zginęły.

Rzecznik KPPSP, Krzysztof Biernacki poinformował, że w akcję ratunkową zaangażowano wszystkie siły. Ściągnięto do pomocy strażaków z sąsiednich powiatów.

AKTUALIZACJA

18:50 Rzecznik Gaz Systemu, Małgorzata Polkowska poinformowała, że zakręcono zawór, znajdujący się 30km od Jankowa.

18:34 KONFERENCJA PRASOWA DOBIEGŁA KOŃCA.

18:27 Policja zapewnia, że w strefie zagrożenia nie ma ludzi.

18:25 Sytuacja jest w pełni opanowana.

18:22 Najbardziej oparzeni zostaną przewiezieni do Siemianowic Śląskich.

18:20 Działania związane z wypaleniem gazu najprawdopodobniej zakończą się nad ranem. Dwa najbardziej spalone domy nie zostały jeszcze przeszukane. Komisja, której zadaniem będzie zbadanie przyczyn katastrofy prace ma rozpocząć już jutro.

18:18 Wszystkim poszkodowanym zostanie udzielona pomoc finansowa. Zasiłki w wysokości 6000 złotych mają być wypłacane od jutra.

18:17 W miejscowej szkole przygotowano miejsca noclegowe dla najbardziej potrzebujących.

18:15 Udział w akcji wzięło 7 zespołów ratowniczych. Wszyscy poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

18:12 Odwieziono 13 osób do szpitala (trójka dzieci, z czego dwa zostały odesłane do domów). Jedna osoba jest w stanie poważnym. Spłonęło 10 domów oraz dwa budynki gospodarcze.

18:08 O godzinie 13:30 miało miejsce pierwsze zgłoszenie wybuchu. Na ten moment wiadomo, że zginęły dwie osoby pracujące przy gazociągu. Obecnie trwa kontrolowane wypalanie gazu.

18:05 ROZPOCZĘŁA SIĘ KONFERENCJA PRASOWA.

18:00 Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa sztabu kryzysowego oraz służb ratowniczych.

17:40 Temperatura w pobliżu płonącego gazociągu jest tak wysoka, że stopił się asfalt.

17:30 "Awarii uległ gazociąg o średnicy 50 centymetrów. Przyczyną wybuchu było rozszczelnienie gazociągu. Więcej będziemy mogli powiedzieć po przystąpieniu do pracy służb technicznych. W momencie wybuchu w pobliżu nie było pracowników Gaz Systemu." - mówiła rzecznik Gaz Systemu, Małgorzata Polkowska.

17:20 Na Twitterze MSW możemy przeczytać, że działania straży pożarnej mogą potrwać do rana. Jednocześnie Ministerstwo apeluje do kierowców, by ci omijali miejsce zdarzenia.

Na drodze krajowej nr 11 utworzył się korek.

17:00 Najbliższe domy zostały doszczętnie spalone. Spłonął także samochód dostawczy oraz dźwig. - opowiadał na antenie TVP Info Marek Radziszewski.

16:45 10 osób trafiło do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, w tym dwójka dzieci. Jedno z nich jest w stanie ciężkim. Poszkodowanych może być jeszcze więcej. - skomentowała rzecznik prasowa ostrowskiego szpitala Joanna Pawlaczyk.

16:40 Marek Radziszewski z ostrow24.tv informuje, że istnieje groźba wybuchu drugiego gazociągu, który przebiega w pobliżu.

16:30 Z nieoficjalnych informacji wynika, że został uszkodzony gazociąg o średnicy fi 500 i ciśnieniu około 60 atmosfer. Rurociąg łączy miejscowość Odolanów z Włocławkiem. Rurociąg został uszkodzony podczas budowy nowej linii gazociągu przez koparkę - czytamy na wlkp24.info.

16:20 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało na Twitterze, że na miejsce jedzie już generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP.

16:05 Potwierdzono, że zginęły 3 osoby, a 8 przewieziono do szpitala. Na godzinę 18:00 zaplanowano konferencję prasową sztabu kryzysowego oraz służb ratunkowych. Według dziennikarzy "Gazety Ostrowskiej" płonie już 12 budynków. TVP Info informuje natomiast o ewakuacji ponad 70 osób.

Na miejscu pracuje ponad 20 zastępów straży pożarnej z powiatu kępińskiego, ostrzeszowskiego, kaliskiego, pleszewskiego i jarocińskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Teraz nadal trwa wypalanie gazu . Może ono potrwać do godzin porannych

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.