Facebook Google+ Twitter

Wybuch na Słońcu. Możliwe zakłócenia łączności satelitarnej

Cyklicznie, co 11 lat wybuchają na Słońcu burze magnetyczne. W kierunku Ziemi pędzą wówczas z niewyobrażalną prędkością naładowane cząstki słoneczne. Mogą one wywołać bardzo wiele poważnych zakłóceń w pracy, m.in. satelitów nawigacyjnych i sieci energetycznych.

Sonda

Obawiasz się erupcji na Słońcu?

 / Fot. Hinode JAXA/NASA/Public domainSłońce – centralna życiodajna gwiazda Układu Słonecznego, wokół której krąży nasza planeta Ziemia i inne planety tego układu ma, jak piękna i zacna dama, cyklicznie powtarzające się "humory" i "fochy". Jeden z takich największych przejawów o kosmicznej a także ziemskiej wartości przypadł właśnie dzisiaj. Dziś, bowiem odczujemy skutki największych od pięciu lat wybuchów na Słońcu. Zdaniem amerykańskich naukowców, może to zakłócić łączność satelitarną i pracę systemu GPS oraz sieci przesyłowych energii elektrycznej w całym kraju. Konkretnie dziś rusza seria bombardowań naładowanych cząstek słonecznych wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną. Nie mówi się dokładnie o długości trwania tych bombardowań.

Czytaj też: Super Ziemia istnieje! Jest pełna wody


Wiemy jedynie, że zalecono przewoźnikom lotniczym zmianę tras przelotów ich samolotów i ostrzeżono, aby loty nie przebiegały nad rejonami polarnymi. Amerykańska agencja NASA, wyraziła przekonanie, iż astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z powodu bombardowań naładowanych cząstek, nie powinni być zagrożeni. Wiemy także, iż dziś (we czwartek, od godziny 13.00 czasu polskiego) naładowane cząstki dotrą do Polski i będą atakować nasz kraj aż do piątku.

Naukowcy zapewniają, że organizmy żywe na Ziemi są bezpieczne w każdej takiej jak teraz, burzy słonecznej. Przed skutkami wybuchów na Słońcu doskonale chroni je pole magnetyczne naszej planety. W tym roku to drugi atak naładowanych cząstek słonecznych. Pierwszy miał miejsce 23 stycznia 2012 a każdy jest, w opinii naukowców, normalnym zjawiskiem wynikającym z cykli wzmożonej aktywności Słońca. Najbardziej intensywna jego aktywność ma nastąpić w 2013 roku.

Według agencji NASA naładowane cząstki uderzą w Ziemię z ogromną niewyobrażalną szybkością 6,44 mln km/godz. Wywołają na świecie niebywale ciekawe i wyjątkowo spektakularne zorze polarne, które najprawdopodobniej powinny być najlepiej widoczne w Azji Środkowej. Zdaniem naukowców, tegoroczna marcowa burza na Słońcu, będzie prawdopodobnie najsilniejsza od grudnia 2006 roku.


Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

~IN
 • ~IN
 • 18.03.2012 16:19

> Cyklicznie, co 11 lat wybuchają na Słońcu, burze magnetyczne.
> W kierunku Ziemi pędzą wówczas z niewyobrażalną prędkością, bombardowania naładowanych cząstek

Takie błędy interpunkcyjne w lidzie? Porażka.

> ma, jak piękna i zacna dama, cyklicznie powtarzające się "humory" i "fochy"

To tekst informacyjny czy felieton? Bo w felietonie to jeszcze taki seksizm ujdzie, ale w porządnym newsie już nie bardzo.

> Jeden z takich największych przejawów o kosmicznej a także ziemskiej wartości przypadł właśnie dzisiaj.
> Dziś, bowiem odczujemy skutki
> Amerykańska agencja NASA, wyraziła przekonanie

Indolencji interpunkcyjnej ciąg dalszy... Nie chce mi się dalej czytać. Zresztą ten tekst źle się czyta nie tylko ze względu na fatalną interpunkcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje za poprawienie mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
biofizyk
 • biofizyk
 • 10.03.2012 15:53

Prędkość 6,44 mln km/godz jest około 168 razy niższa od prędkości światła. Prędkość światła wynosi około 300000 km/s, a więc ponad 1 mld km/godz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wracając do meritum, prędkość 6 mln km/h jest 20 krotnie większa od prędkości światła, autor bezmyślnie skopiował ten błąd nie zastanawiając się czy ma ona sens! Po za tym 11 letni cykl słoneczny jest bardziej związany z liczbą plam na słońcu a nie z "burzami" na Słońcu, świadczy o tym choćby to, że poprzedni tak duży był 6 lat temu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sosza
 • sosza
 • 09.03.2012 06:24

Nie no, jakiś geniusz to pisał. Mógł jeszcze dołożyć, że według przepowiedni, w takim właśnie czasie zmartwychwstanie Adolf Hitler, co będzie drugim po Iranie problemem dla Izraela. Taki kwiatek całkowicie mieści się w konwencji i stylu tego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Mrowiński
 • Grzegorz Mrowiński
 • 08.03.2012 22:49

Zawsze sie z tego śmiałem, teraz biore to na powaznie. Że komo jutro będzie nad Polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń
astrołom
 • astrołom
 • 08.03.2012 19:45

Nie grozi nam wybuch bo będzie w nocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janinaH
 • janinaH
 • 08.03.2012 17:50

Myślałam , że tu piszą mądrzy autorzy a tu proszę o koniu i o gruszce .

Komentarz został ukrytyrozwiń
atu
 • atu
 • 08.03.2012 16:29

nie tylko paliwo pójdzie w górę,również indeksy giełdowe i kursy walut. To dobra wiadomość dla prof.mgra.Bez wątpliwości to sprawka PiSowców.Boże chroń cara,carewiczów,carową,bojarów i tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem IKO - takie też są przepowiednie. W historii człowieka były ich już setki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.