Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybuch na Słońcu. Możliwe zakłócenia łączności satelitarnej

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Hinode JAXA/NASA/Public domain
Cyklicznie, co 11 lat wybuchają na Słońcu burze magnetyczne. W kierunku Ziemi pędzą wówczas z niewyobrażalną prędkością naładowane cząstki słoneczne. Mogą one wywołać bardzo wiele poważnych zakłóceń w pracy, m.in. satelitów nawigacyjnych i sieci energetycznych.

Słońce – centralna życiodajna gwiazda Układu Słonecznego, wokół której krąży nasza planeta Ziemia i inne planety tego układu ma, jak piękna i zacna dama, cyklicznie powtarzające się "humory" i "fochy". Jeden z takich największych przejawów o kosmicznej a także ziemskiej wartości przypadł właśnie dzisiaj. Dziś, bowiem odczujemy skutki największych od pięciu lat wybuchów na Słońcu. Zdaniem amerykańskich naukowców, może to zakłócić łączność satelitarną i pracę systemu GPS oraz sieci przesyłowych energii elektrycznej w całym kraju. Konkretnie dziś rusza seria bombardowań naładowanych cząstek słonecznych wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną. Nie mówi się dokładnie o długości trwania tych bombardowań.

Czytaj też: Super Ziemia istnieje! Jest pełna wody

Wiemy jedynie, że zalecono przewoźnikom lotniczym zmianę tras przelotów ich samolotów i ostrzeżono, aby loty nie przebiegały nad rejonami polarnymi. Amerykańska agencja NASA, wyraziła przekonanie, iż astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z powodu bombardowań naładowanych cząstek, nie powinni być zagrożeni. Wiemy także, iż dziś (we czwartek, od godziny 13.00 czasu polskiego) naładowane cząstki dotrą do Polski i będą atakować nasz kraj aż do piątku.

Naukowcy zapewniają, że organizmy żywe na Ziemi są bezpieczne w każdej takiej jak teraz, burzy słonecznej. Przed skutkami wybuchów na Słońcu doskonale chroni je pole magnetyczne naszej planety. W tym roku to drugi atak naładowanych cząstek słonecznych. Pierwszy miał miejsce 23 stycznia 2012 a każdy jest, w opinii naukowców, normalnym zjawiskiem wynikającym z cykli wzmożonej aktywności Słońca. Najbardziej intensywna jego aktywność ma nastąpić w 2013 roku.

Według agencji NASA naładowane cząstki uderzą w Ziemię z ogromną niewyobrażalną szybkością 6,44 mln km/godz. Wywołają na świecie niebywale ciekawe i wyjątkowo spektakularne zorze polarne, które najprawdopodobniej powinny być najlepiej widoczne w Azji Środkowej. Zdaniem naukowców, tegoroczna marcowa burza na Słońcu, będzie prawdopodobnie najsilniejsza od grudnia 2006 roku.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto