Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1514 miejsce

Wybuch supernowej okazał się rozerwaniem gwiazdy przez czarną dziurę? Naukowcy zmienili zdanie

Zjawisko uważane dotąd za najjaśniejszy wybuch supernowej doczekało się nowej interpretacji. Na podstawie obserwacji astronomowie doszli do wniosku, że zarejestrowali rzadszy i bardziej ekstremalny kosmiczny spektakl - rozerwanie gwiazdy przez obracającą się czarną dziurę.

 / Fot. ESO, ESA/Hubble, M. KornmesserW 2015 r. wykryto zjawisko, które uznano za najjaśniejszy w historii wybuch supernowej. Sklasyfikowano je pod nazwą ASASSN-15lh od nazwy projektu badawczego All Sky Automated Survey for SuperNovae. W jego ramach niebo monitoruje sieć automatycznych teleskopów, które poszukują supernowych, czyli wybuchów masywnych gwiazd będących zwieńczeniem ich aktywności.

Zjawisko ASASSN-15lh zostało uznane zostało za najjaśniejszą supernową. Jej jasność była 2-krotnie większa niż poprzedniczki - podaje Europejskie Obserwatorium Południowe.

Naukowcy kierowani przez Giorgosa Leloudasa z Weizmann Institute of Science w Izraelu i Dark Cosmology Centre w Danii dokonali reinterpretacji zjawiska. Po 10 miesiącach obserwacji zaproponowali zupełnie inne wyjaśnienie. Ich zdaniem zaobserwowana została supermasywna obracająca się czarna dziura, która rozerwała gwiazdę.

Wnioski postawiono na podstawie obserwacji z naziemnych teleskopów, m.in. Bardzo Dużego Teleskopu należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Według astronomów doszło do tzw. rozerwania pływowego, które zarejestrowano dopiero 10 razy. Rozbłysk światła przypominający wybuch supernowej powstać miał w wyniku zderzenia się pozostałości fal uderzeniowych.

Winna rozbłysku czarna dziura może mieć 100 milionów mas Słońca. Tego typu obiekt nie powinien co prawda rozerwać gwiazdy, która znalazła się w pobliżu, ale jest to możliwe wówczas, gdy gwałtownie się obraca.

"Nawet ze wszystkimi zebranymi danymi nie jesteśmy w stanie w 100% powiedzieć, że zdarzenie ASASSN-15lh było rozerwaniem pływowym" - zastrzega szef zespołu badawczego. "Ale jest to dużo bardziej prawdopodobne wyjaśnienie." - dodaje.

Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się jądra bardzo masywnych gwiazd. Ich "obserwacja" możliwa jest tylko wtedy, gdy występują w układzie podwójnym. Nie widzimy ich samych ale obserwujemy skutki ich oddziaływania grawitacyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.