Facebook Google+ Twitter

Wybuch w tureckiej kopalni. Co najmniej 280 zabitych. Liczba ofiar wciąż rośnie

Co najmniej 280 górników zginęło w Somie w zachodniej Turcji w wyniku spowodowanego wybuchem zawału w tamtejszej kopalni - poinformował turecki minister ds. energetyki i bogactw naturalnych, Taner Yildiz. 2 kilometry pod ziemią wciąż znajdują się ludzie. Trwa akcja ratunkowa.

 / Fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLUDo wybuchu doszło w kopalni węgla kamiennego leżącej w prowincji Manisa, około 120 km na północny wschód od Izmiru. W momencie eksplozji, w kopalni znajdowało się 787 górników - podaje PAP.

Do eksplozji doszło w czasie, gdy jedna zmiana górników kończyła pracę, a druga ją zaczynała. Prawdopodobnie przyczyną tragedii był wybuch transformatora. To spowodowało odłączenie zasilania windy. Dlatego pod ziemią wciąż znajduje się około 200 ludzi, którzy nie mogą wydostać się na powierzchnię.

W akcji ratunkowej bierze udział 400 ratowników. Jak podkreśla Taner Yildiz, wkracza ona w "krytyczną fazę".

Przed szpitalem w Somie i przed wejściem do szpitala jest tysiące ludzi - rodziny i koledzy górników - którzy czekają na informacje o swoich bliskich.

Premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan odłożył planowaną na środę jednodniową wizytę w Albanii i ma udać się do Somy.

W przeszłości najtragiczniejszym wypadkiem tego rodzaju w Turcji był wybuch gazu w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 r. Zginęły wówczas 263 osoby.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.