Facebook Google+ Twitter

Wybuch wulkanu wstrzymał Twój wylot? Przeczytaj, jakie masz prawa

Jeśli pył wulkaniczny uniemożliwi ci wylot na urlop, organizator ma obowiązek zaproponować inny termin wypoczynku, zmianę miejsca bądź zwrot kosztów zgodny z warunkami podpisanej umowy.

Klientów biur podróży, którzy w tym tygodniu mieli korzystać z połączeń lotniczych, czekają nerwowe chwile. Wszystko za sprawą obłoku pyłu wulkanicznego zmierzającego nad Europę Zachodnią. Chmura może na jakiś czas zablokować ruch powietrzny, a co za tym idzie także uniemożliwić wylot na zaplanowany urlop.

Czytaj też: Wybuch wulkanu w Islandii. Ruch samolotów znów będzie wstrzymany?


Jednak klienci, którzy już mają wykupione na ten tydzień wycieczki, mogą spać spokojnie, bowiem pieniądze zapłacone za wycieczkę nie przepadną. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych w takim przypadku, o jakim mowa, organizator wycieczki ma obowiązek zaproponować klientowi: po pierwsze zmianę terminu wyjazdu, po drugie zmianę miejsca wypoczynku bądź, jeśli klient z uzasadnionych powodów nie wyrazi na to zgody, zwrócić pieniądze wcześniej wniesione.

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy ruch lotniczy
został wstrzymany z powodu wybuchu wulkanu Eyjafjoell. Wówczas biura podróży zastosowały indywidualne rozwiązania dla poszkodowanych turystów – mówi Wiadomościom24 Andrzej Glapiak, rzecznik serwisów turystycznych EasyGo.pl, Wakacje.pl i Wypoczynek.pl.

Klientom zaproponowano alternatywnie: bezkosztową zmianę terminów wylotów w tych samych kierunkach, zmianę kierunków wylotów bądź rezygnację z wyjazdów i zwrot kosztów zgodny z warunkami podpisanej umowy. Również klienci znajdujący się wówczas w hotelach w miejscowościach turystycznych mieli zapewnioną opiekę polskiego rezydenta oraz wszystkie konieczne świadczenia. Nie było jednak mowy o natychmiastowym zwrocie kosztów, ponieważ - jak dodaje Glapiak – większość interpretacji prawnych mówiła o „sile wyższej’’ zjawiska pogodowego, na które wpływu biura podróży nie miały.

Czytaj też: Islandzki wulkan dymi. Wizzair odwołał rejsy z Polski do Glasgow


Zdaniem Glapiaka na chwilę obecną nie ma jednak zagrożenia, że loty charterowe w kierunku kurortów turystycznych zostaną wstrzymane. Niemniej jednak sytuacja jest stale monitorowana i ewentualne decyzje o zawieszeniu lotów zostaną odpowiednio wcześnie podane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 25.05.2011 11:52

No i chyba o to chodzi , nie słyszałam żeby komuś po zeszłorocznymi problemami z wulkanem , biuro podróży nie poszło na rękę ze zmianą terminu lub jednak zwrotem kosztów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Someone
  • Someone
  • 25.05.2011 11:27

Rozdział 3 Ochrona klienta

Art. 11. W zakresie nieuregulowanym ustawą do umów z klientami zawieranych przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne przepisy dotyczące ochrony konsumenta.

Art. 11a. 1. Organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest spowodowane wyłącznie:

1) działaniem lub zaniechaniem klienta,

2) działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, albo

3) siłą wyższą.

2. Wyłączenie odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, w przypadkach wymienionych w ust. 1, nie zwalnia organizatora turystyki od obowiązku udzielenia w czasie trwania imprezy turystycznej pomocy poszkodowanemu klientowi.

jak widać autor chyba lekko popłynął z tezami że organizator "musi". W przypadku wulkanu nie musi, natomiast jest oczywistym że dbając o wizerunek firmy będzie proponował nowe terminy wyjazdu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
darek
  • darek
  • 24.05.2011 15:43

Właśnie czekam na fajnego "lasta" i zastanawiałem się co będzie w momencie odwołanych lotów, ten artykuł wiele wyjaśnia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.