Facebook Google+ Twitter

Wychowywać czy śledzić

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-03 10:05

W Boguszowie kamery śledzą uczniów na lekcji. Czy to dobry pomysł? Opinie są podzielone.

- Na kamery w klasach zgodzili się i rodzice, i nauczyciele - mówi dyr. szkoły w Boguszowie Leonard Górski / Fot. Dariusz GdeszGimnazjum w Boguszowie-Gorcach to szkoła, jakich wiele na Dolnym Śląsku. Nie cieszy się złą sławą ani nie wyróżnia niczym szczególnym. Ale każdy ruch nauczycieli i uczniów śledzą tu kamery. Obserwowani są nie tylko na korytarzach czy przed budynkiem, jak np. w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Głogowie, Legnicy i Wrocławiu, ale nawet podczas lekcji, bo kamery zainstalowano także w klasach. To rzadkość w skali kraju.

- Dotąd zainstalowaliśmy kamery w 86 szkołach, jednak nie słyszałam, by gdzieś zamontowano je w salach lekcyjnych - mówi Ewa Kloc z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego we wrocławskim urzędzie miejskim.

Na pomysł wpadł Leonard Górski, dyrektor gimnazjum w Boguszowie. Poparła go rada rodziców i większość nauczycieli. To, co dzieje się w salach, można obserwować na monitorze w gabinecie dyrektora. Obraz jest przechowywany przez dwa tygodnie. Górski wyjaśnia, że nie chodziło mu o jakieś wyjątkowe kontrolowanie uczniów i nauczycieli podczas lekcji, ale o zwiększenie ich bezpieczeństwa i zapobieganie aktom wandalizmu.

- Nie mamy problemów z przemocą, ale szkoła znajduje się w starym budynku i ma bardzo wąskie korytarze. Dlatego podczas przerw nie zamykamy klas. Teraz uczniowie mają świadomość, że łatwo da się ustalić sprawcę kradzieży, dowiedzieć się, kto zniszczył ławkę czy ściany - wyjaśnia.
Sprawa tak głębokiego wnikania w prywatność podzieliła jednak nauczycieli i uczniów. Sceptycznie do pomysłu odnoszą się też psychologowie.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.