Facebook Google+ Twitter

Wycieczka do Szczecina. Fotorelacji część II

Idąc na pieszo, można przystanąć przy jakimś ciekawym obiekcie. Moją uwagę zwrócił brak przepisów chroniących zabytkowe kamienice. Jedne są odnowione z zachowaniem ozdobnych elementów, inne zaś szpecą i psują wygląd miasta.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Kamienica z zachowanymi ozdobami przy Placu Grunwaldzkim w Szczecinie.Fot. Piotr Wierzbicki
Kamienica z zachowanymi ozdobami przy Placu Grunwaldzkim w Szczecinie.
Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Na ostatniej wycieczce do Szczecina mialem możliwość oglądania uzbrajania dużego obszaru,terenów pod budowę pomiedzy dzielnicami Osowo i Warszewo. Ostatnio ludzie przykładają wielką wagę do terenów niezalewowych i atrakcyjnych pod wzgledem zamieszkania. A Szczecin posiada dużą ilość takich terenów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pięknie i ciekawie odnowione te kamieniczki, pamiętam je z dawnych lat...były posępne i szare.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olkuszewski
  • Olkuszewski
  • 17.04.2011 14:21

Racja, tak wszędzie na obszarach "odzyskanych" jest. Nie tylko Szczecin straszy "zaniedbanym, bo poniemieckim", trzeba i we Wrocławiu, Opolu, Legnicy, Gorzowie i innych miastach DOMYŚLAĆ się, że przedwojenna kamienica była perełką architektoniczną... Czego "władza" nie zaniedbała, zniszczyli nowi mieszkańcy, ząb czasu... Ocalałe ładne fasady i tak zasłania milion talerzy satelitarnych i reklamy wątpliwej jakości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W codziennej bieganinie nawet nie zauważam uroku tego miasta. Piękne( te odrestaurowane) kamienice a przede wszystkim magnolie to świetna wizytówka miasta. Oczywiście 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

kol.Piotrze, Bardzo ciekawy aspekt modernizacji starych kamienic. Niestety masz rację, że wiele starych pięknych w swojej formie i zdobnictwie kamienic jest remontowanych bez troski o detale architektoniczne.
Wynika to z faktu, że nie wszystkie stare kamienice wpisane są do rejestru zabytków ( co raczej chroni przed zmianami) i często podlegają tylko ogólnemu nadzorowi konserwatora, który raczej ich nie chroni. W efekcie, właściciele i wspólnoty, remontując kamienice idą na skróty, bo zakres pomocy państwa w kosztownej renowacji jest trudny do uzyskania i symboliczny, a technika ocieplania budynków obchodzi się drastycznie ze starymi elewacjami. Również oryginalne okna często podają ofiarą uproszczeń, wynikających zz plastykowych technologii.
Onegdaj, sama władza ludowa, remontując elewacje niszczyła cenne elementy dekoratorskie. Mieszkamy od 6 lat w ponad 100 letniej dużej poniemieckiej kamienicy, której elewacja w latach komuny została otynkowana na nowo, w efekcie zniszczono wiele ciekawych detali, które obecnie mogę oglądać jedynie na odnalezionej starej fotografii, zrobionej w kilka lat po wybudowaniu kamienicy. Tak to wygląda, niestetey..
+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.