Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

740 miejsce

Wycieczka F3 MOPS do Kazimierza Dolnego

Filia nr 3 MOPS Kraków pod patronatem Dzielnicy XIII Kraków – Podgórze w czwartek 01 września 2017 dla niepełnosprawnych i seniorów zorganizowało kolejną wycieczkę do Kazimierz nad Wisłą i dodatkowo do Nałęczowa.

Uczestnicy wycieczki do Nałęczowa i Kazimierza n/Wisłą. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Program wycieczki oczywiście był zbyt bogatyNareszcie dojechaliśmy do Nałęczowa. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków i raczej przesadzony do możliwości uczestników oraz środków finansowych sponsorów, na zakończenie był obiad.

Co zwiedzaliśmy przy udziale przewodniczek i patronatem pracowników wymienionej Fili MOPS. Po przejechaniu kilkaset kilometrów od Krakowa – busem dojechaliśmy do:

Spacer po parku w Nałęczowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków NAŁĘCZOWA – jest to piękna i historyczna miejscowość,Chwila refleksji. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków ale aby zwiedzić potrzeba co najmniej kilka godzin, a nawet kilka dni aby zasmakować atmosferą jak też czystym powietrzem i wodą potrzebną dla naszego zdrowia.

Miasto Nałęczów (dawniej nazywane też Nałęczów-Zdrój) jest to gmina miejsko – wiejska.Chwileczka z Bolesławem Prusem w Nałęczowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Zaliczone do głównego w PolsceW Nałęczowskim parku. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków uzdrowiska o profilu kardiologicznym. Głównie leczone są wszystkie choroby: wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego.

W powrocie do zdrowia wpływa tutejszy mikroklimat sprzyjający naturalnemu obniżeniu się ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszeniu dolegliwości serca.Pamiątkowy kamień w Parku nałęczowskim. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Nałęczów posiada dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca oraz operacjach kardiochirurgicznych.

Najważniejszym dla atrakcji jest Park Zdrojowy założony końca XVIII wieku. Założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski. Właśnie na terenie parku znajduje Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, łazienki oraz domki: angielski, grecki i biskupi. Park Zdrojowy przystrojony jest rzeźbami i pomnikami (m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa).

Nałęczów opisany jest w wielu utworach literackich. Miejscowość odwiedzali oraz tam tworzyli między innymi: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Michał Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina. Swoistą atrakcją jest wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa.

Ważnym miejscem jest Muzeum Bolesława Prusa, które mieści się w Pałacu Małachowskich. Mało kto wie, że w pokoju na piętrze, a później na parterze od północno-zachodniej strony Bolesław Prus mieszkał i pisał „Lalkę”, „Placówkę” oraz „Kroniki”.

Kolejnym ważnym miejscem w Nałęczowie jest Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, zbudowanej za powieść „Popioły” w 1905 roku.

Zaliczone został jako najstarsze muzeum literackie na ziemi lubelskiej, które zostało otwarte 17 czerwca 1928 roku. Jego głównym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego.

Na kazimierzowskim rynku. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówKAZIMIERZ nad Wisłą zwany też Kazimierz DolnyNa kazimierzowskim rynku. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków - jest to piękna i historyczna miejscowość, ale aby zwiedzić potrzeba co najmniej kilka godzin, a nawet kilka dni. Natomiast uczestnicy mieli zaledwie prawie godzinę.

Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówKazimierski zespół zabytkowy 8 września 1994 roku został uznany zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Pomnik historii.

Miasto w powiecie puławskim - województwie lubelskim. Leży nad rzeką Wisłą w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony był początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej. Kazimierz Dolny 31 października 1927 roku uzyskała prawa miejskie.

Początki miejscowości sięgają XI wieku. Na jednym ze wzgórz istniała osada zwana Wietrzną Górą, należąca do zakonu benedyktynów. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca.

Cytuje fragment historii powstania miasta: ...Norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz (imię darczyńcy). Nazwa została odnotowana w kronikach po raz pierwszy w 1249 roku, a przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych, w celu odróżnienia osady (w dolnym biegu rzeki, choć tak naprawdę jest to bieg środkowy) od Kazimierza, założonego pod Krakowem (w górnym biegu rzeki). Po około 150 latach osada i okoliczne wsie stały się dobrami korony. Władysław Łokietek w 1325 r. ufundował kościół parafialny… .

Takie wycieczki są bardzo ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ale niestety ich jakość zależy nie tylko od sponsorów.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.