Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

736 miejsce

Wycieczka F3 MOPS do Sandomierza

Filia nr 3 MOPS Kraków pod patronatem Dzielnicy XIII Kraków – Podgórze w czwartek 14 września 2017 zorganizowało kolejną wycieczkę dla niepełnosprawnych i seniorów do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.

Uczestnicy wycieczki do Baranowa i Sandomierza. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Program wycieczki do Baranowa SandomierskiegoWrogów biorę z grubej rury. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków i Sandomierzu w jednym przypadku był nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych i zbyt bogaty do możliwości uczestników oraz środków finansowych sponsorów, na zakończenie był smaczny obiad.

Na Zamku w Baranowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Co zwiedzaliśmy przy Na Zamku w Baranowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Krakówudziale przewodnika i patronatem pracowników wymienionej Filii MOPS. Po przejechaniu kilkaset kilometrów od Krakowa – wygodniejszym busem niż poprzednio dojechaliśmy do:

BARANOWA Sandomierskiego – głównym celem był historyczny zamek, gdzie uczestników czekała smaczna niespodzianka w postaci deseru ciepłego ciasta jabłecznika ze śmietaną, lodami oraz kawa lub herbata.

Na Zamku w Baranowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Cytuje…późnorenesansowy zamekNa Zamku w Baranowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków w Baranowie Sandomierskim, ze względu na podobieństwa zwany też Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606.

Perła architektury renesansowej – forteca w Baranowie Sandomierskim położona jest w nizinie dolnej Wisły.Krakowski szatan na zamku w Baranowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Pierwotny rycerski dwór obronny w miejscu dzisiejszego dziedzińca należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Następnymi właścicielami był ród Górków z Wielkopolski.Wkraczamy do Sandomierza. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków W 1578 roku Stanisław Górka sprzedał zamek Rafałowi Leszczyńskiemu herbu Wieniawa, który wybudował tu dwór renesansowy na planie prostokąta stanowiący dziś część zachodnią zamku.

W kaplicy zamkowej zaznaczony został przez niego styl krakowskiej secesji. Witraże zaprojektowane zostały przez Józefa Mehoffera, a autorem obrazu ołtarzowego był Jacek Malczewski. Krakowski wojownik z wycieczki. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówOstatnim właścicielem był Roman Dolański, który stracił zamek w wyniku reformy rolnej z 1945 roku.Jesteśmy w sandomierskich podziemiach. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków

W styczniu 1968 roku przekazano zamek Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol" w Tarnobrzegu. Do 1995 istniało w zamku muzeum Zagłębia Siarkowego. Od lipca 1997 roku właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie….

Kolejnym etapem wycieczki było Miasto Sandomierz – przedstawiam krótki rys historyczny

Jesteśmy w sandomierskich podziemiach. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków…miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły, a przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, i graniczy z Tarnobrzegiem….

… Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej, następnie województwa sandomierskiego, Miasto królewskie ...

….Przyczółek baranowsko-sandomierski (zwany też przyczółkiem sandomierskim) został utworzony z końcem lipca 1944 roku przez jednostki 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, obejmował teren długości 70 km i szerokości 40 km między Baranowem a Sandomierzem. Największy z przyczółków uchwyconych przez armię radziecką na zachodnim brzegu Wisły o powierzchni około 2200 km kw. i długości wzdłuż frontu 120 km…

Co zwiedzaliśmy – przez Bramę opatowską wkroczyliśmy do historycznego centrum Miasta. Niestety przewodnik zapomniał, że ma do czynienia z osobami starczym i niepełnosprawnymi - skierował nas do zwiedzania podziemia miasta, gdzie pokonano kilkanaście piwnic i prawie 300 schodów.

Kolejnym etapem była dawna Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz historyczny rynek znany też współcześnie z telewizyjnego filmu „Ojciec Mateusz”.

Świat Ojca Mateusza. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówSzkoda, że pominięto w programie zwiedzania: Muzeum Ojca Mateusza, Dom Jana Długosza, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu itp.

Po smaczny obiedzie część uczestników odwiedziła lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi i kościół na wzgórzu.

Takie wycieczki są bardzo ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ale niestety ich jakość zależy nie tylko od sponsorów. Filia MOPS w tym roku planuje jeszcze kilka wycieczek, ale wszystko uzależnione jest od sponsorów.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.