Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka F3 MOPS do Sandomierza

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Uczestnicy wycieczki do Baranowa i Sandomierza.
Uczestnicy wycieczki do Baranowa i Sandomierza.
Filia nr 3 MOPS Kraków pod patronatem Dzielnicy XIII Kraków – Podgórze w czwartek 14 września 2017 zorganizowało kolejną wycieczkę dla niepełnosprawnych i seniorów do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.

Program wycieczki do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierzu w jednym przypadku był nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych i zbyt bogaty do możliwości uczestników oraz środków finansowych sponsorów, na zakończenie był smaczny obiad.

Co zwiedzaliśmy przy udziale przewodnika i patronatem pracowników wymienionej Filii MOPS. Po przejechaniu kilkaset kilometrów od Krakowa – wygodniejszym busem niż poprzednio dojechaliśmy do:

BARANOWA Sandomierskiego – głównym celem był historyczny zamek, gdzie uczestników czekała smaczna niespodzianka w postaci deseru ciepłego ciasta jabłecznika ze śmietaną, lodami oraz kawa lub herbata.

Cytuje…późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, ze względu na podobieństwa zwany też Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606.

Perła architektury renesansowej – forteca w Baranowie Sandomierskim położona jest w nizinie dolnej Wisły. Pierwotny rycerski dwór obronny w miejscu dzisiejszego dziedzińca należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Następnymi właścicielami był ród Górków z Wielkopolski. W 1578 roku Stanisław Górka sprzedał zamek Rafałowi Leszczyńskiemu herbu Wieniawa, który wybudował tu dwór renesansowy na planie prostokąta stanowiący dziś część zachodnią zamku.

W kaplicy zamkowej zaznaczony został przez niego styl krakowskiej secesji. Witraże zaprojektowane zostały przez Józefa Mehoffera, a autorem obrazu ołtarzowego był Jacek Malczewski. Ostatnim właścicielem był Roman Dolański, który stracił zamek w wyniku reformy rolnej z 1945 roku.

W styczniu 1968 roku przekazano zamek Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol" w Tarnobrzegu. Do 1995 istniało w zamku muzeum Zagłębia Siarkowego. Od lipca 1997 roku właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie….

Kolejnym etapem wycieczki było Miasto Sandomierz – przedstawiam krótki rys historyczny

…miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły, a przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, i graniczy z Tarnobrzegiem….

… Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej, następnie województwa sandomierskiego, Miasto królewskie ...

….Przyczółek baranowsko-sandomierski (zwany też przyczółkiem sandomierskim) został utworzony z końcem lipca 1944 roku przez jednostki 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, obejmował teren długości 70 km i szerokości 40 km między Baranowem a Sandomierzem. Największy z przyczółków uchwyconych przez armię radziecką na zachodnim brzegu Wisły o powierzchni około 2200 km kw. i długości wzdłuż frontu 120 km…

Co zwiedzaliśmy – przez Bramę opatowską wkroczyliśmy do historycznego centrum Miasta. Niestety przewodnik zapomniał, że ma do czynienia z osobami starczym i niepełnosprawnymi - skierował nas do zwiedzania podziemia miasta, gdzie pokonano kilkanaście piwnic i prawie 300 schodów.

Kolejnym etapem była dawna Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz historyczny rynek znany też współcześnie z telewizyjnego filmu „Ojciec Mateusz”.

Szkoda, że pominięto w programie zwiedzania: Muzeum Ojca Mateusza, Dom Jana Długosza, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu itp.

Po smaczny obiedzie część uczestników odwiedziła lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi i kościół na wzgórzu.

Takie wycieczki są bardzo ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ale niestety ich jakość zależy nie tylko od sponsorów. Filia MOPS w tym roku planuje jeszcze kilka wycieczek, ale wszystko uzależnione jest od sponsorów.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto