Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka F3 MOPS do Sandomierza

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Uczestnicy wycieczki do Baranowa i Sandomierza.
Uczestnicy wycieczki do Baranowa i Sandomierza.
Filia nr 3 MOPS Kraków pod patronatem Dzielnicy XIII Kraków – Podgórze w czwartek 14 września 2017 zorganizowało kolejną wycieczkę dla niepełnosprawnych i seniorów do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.

Program wycieczki do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierzu w jednym przypadku był nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych i zbyt bogaty do możliwości uczestników oraz środków finansowych sponsorów, na zakończenie był smaczny obiad.

Co zwiedzaliśmy przy udziale przewodnika i patronatem pracowników wymienionej Filii MOPS. Po przejechaniu kilkaset kilometrów od Krakowa – wygodniejszym busem niż poprzednio dojechaliśmy do:

BARANOWA Sandomierskiego – głównym celem był historyczny zamek, gdzie uczestników czekała smaczna niespodzianka w postaci deseru ciepłego ciasta jabłecznika ze śmietaną, lodami oraz kawa lub herbata.

Cytuje…późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, ze względu na podobieństwa zwany też Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606.

Perła architektury renesansowej – forteca w Baranowie Sandomierskim położona jest w nizinie dolnej Wisły. Pierwotny rycerski dwór obronny w miejscu dzisiejszego dziedzińca należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Następnymi właścicielami był ród Górków z Wielkopolski. W 1578 roku Stanisław Górka sprzedał zamek Rafałowi Leszczyńskiemu herbu Wieniawa, który wybudował tu dwór renesansowy na planie prostokąta stanowiący dziś część zachodnią zamku.

W kaplicy zamkowej zaznaczony został przez niego styl krakowskiej secesji. Witraże zaprojektowane zostały przez Józefa Mehoffera, a autorem obrazu ołtarzowego był Jacek Malczewski. Ostatnim właścicielem był Roman Dolański, który stracił zamek w wyniku reformy rolnej z 1945 roku.

W styczniu 1968 roku przekazano zamek Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol" w Tarnobrzegu. Do 1995 istniało w zamku muzeum Zagłębia Siarkowego. Od lipca 1997 roku właścicielem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie….

Kolejnym etapem wycieczki było Miasto Sandomierz – przedstawiam krótki rys historyczny

…miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły, a przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, i graniczy z Tarnobrzegiem….

… Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej, następnie województwa sandomierskiego, Miasto królewskie ...

….Przyczółek baranowsko-sandomierski (zwany też przyczółkiem sandomierskim) został utworzony z końcem lipca 1944 roku przez jednostki 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, obejmował teren długości 70 km i szerokości 40 km między Baranowem a Sandomierzem. Największy z przyczółków uchwyconych przez armię radziecką na zachodnim brzegu Wisły o powierzchni około 2200 km kw. i długości wzdłuż frontu 120 km…

Co zwiedzaliśmy – przez Bramę opatowską wkroczyliśmy do historycznego centrum Miasta. Niestety przewodnik zapomniał, że ma do czynienia z osobami starczym i niepełnosprawnymi - skierował nas do zwiedzania podziemia miasta, gdzie pokonano kilkanaście piwnic i prawie 300 schodów.

Kolejnym etapem była dawna Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz historyczny rynek znany też współcześnie z telewizyjnego filmu „Ojciec Mateusz”.

Szkoda, że pominięto w programie zwiedzania: Muzeum Ojca Mateusza, Dom Jana Długosza, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu itp.

Po smaczny obiedzie część uczestników odwiedziła lessowy Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi i kościół na wzgórzu.

Takie wycieczki są bardzo ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ale niestety ich jakość zależy nie tylko od sponsorów. Filia MOPS w tym roku planuje jeszcze kilka wycieczek, ale wszystko uzależnione jest od sponsorów.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto