Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1078 miejsce

Wycieczka F3 MOPS do ZAKOPANEGO

Filia nr 3 MOPS Kraków pod patronatem Dzielnicy XIII Kraków – Podgórze w czwartek 24 sierpnia 2017 dla niepełnosprawnych i seniorów zorganizowało na zakończenie wakacji wycieczkę do Zakopanego.

Uczestnicy wycieczki na Gubałówce. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Program wycieczki oczywiście byłNasz tatrzański przewodnik. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków bogaty i dostosowany do możliwości uczestników oraz środków finansowych ze smacznym na zakończenie obiadem.

Co zwiedzaliśmy przy udziale tatrzańskiego przewodnika i patronatem pracowników wymienionej Fili MOPS.

Gubałówka to był pierwszy punkt programu. Stacja kolejki Gubałówka. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówNa górę dostaliśmy się oczywiście kolejką. Gazeta Krakowska wita na górnej stacji Gubałówka. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Ale niestety na wierzchołku obok przepięknego widoku na góry zastaliśmy typowy hipermarket i biedne kucyki bez wody i jedzenia. Zagospodarowanie tego miejsca przypomina bardziej plaże w dużym mieście niż sielskie górskie miejsce z cenami o zawrót głowy.

A oto rys tego miejsca

Panorama Zakopanego z Gubałówki. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówWzgórze ma wysokość 1120 metrów n.p.m W oczekiwaniu na zjazd z Gubałówki. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Krakówna wschodnim wzniesieniu i przechodzi do 1129 m n.p.m na zachodnim końcu. Znajduje się w północno-zachodniej części Zakopanego. Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała

Na szczyt Gubałówki prowadzi kolej linowo - terenowa z Zakopanego, która została wybudowana w 1938 roku, w 2001 roku została zmodernizowana. Długości jej 1298 m zaś różnicy wysokości ok. 300 m. Góra jest popularna wśród turystów krajowych i zagranicznych odwiedzających Zakopane oraz Podhale.

Z jej grzbietu roztacza się panorama polskich Tatr, Zakopanego a przy dobrej pogodzie Podhala, Pienin, Gorców jak też Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch 1160 m n.p.m.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskie na Krzeptówkach. Dla katolików być w Zakopanem i nie odwiedzić to sanktuarium to tak jak być w Krakowie nie odwiedzić Sanktuarium Jana Pawła II i Wawel.

Pomnik Jana Pawła II przed Sanktuarium. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówA oto kilka historycznych faktów z powstania Sanktuarium na Krzeptówkach:Wnętrze kościoła Sanktuarium. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków

Wierzący katolik będąc w Zakopanem powinien odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które jest oddalone zaledwie 4 km od centrum miasta. Powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku. Historia sanktuarium rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to zbudowano kaplicę, w której odprawiano specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej z Fatimy.

Kopia krzyża z Giewontu na terenie Sanktuarium. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówW lipca 1987 roku na Krzeptówkach poświęcono placNa schodach do Sanktuarium. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków pod budowę kościoła. Sanktuarium zostało wzniesione w bezinteresownym darze przez ludzi dziękujących Matce Bożej za uratowanie życia Ojca Świętego. Dziewięć lat po zamachu na Papieża Polaka Jana Pawła II, kardynał Franciszek Macharski 13 maja 1990 roku, wmurował kamień węgielny, który przywieziony został z grobu św. Piotra oraz z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Kamienie te symbolizują szczególną więź między Sanktuarium, którego korzenie tkwią w Rzymie i w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowane zostało zdjęcie Jana Pawła II oraz papieski różaniec.

Kościół zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego, wnętrze świątyni budowane było pod kierownictwem ks. Mirosława Drozdka SAC – obecnego Kustosza Sanktuarium, a całą architekturę wykonali zakopiańscy górale.

Papież Jan Paweł II odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej 7 czerwca 1997 roku, przy okazji uroczystej konsekracji kościoła. Mógł też podziękować wtedy osobiście za modlitwy w jego intencji

Brama na cmentarz w Pęksowym Brzyzku. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówNastępnym punktem wycieczki było odwiedzenie Pomnik Kornela Makuszyńskiego. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówCmentarza Zasłużonych dla kultury polskiej i Zakopanego na Pęksowym Brzyzku.

Popularnie nazywanym „starym". Jest to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej. Powstał w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano - oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce - już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala.

Tablica upamiętniająca Karola Szymanowskiego. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcyGrób Władysława Orkana. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem.

Cmentarz Pęksowy Brzyzek jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego. Znajdują się ostatnie śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński kreowali rzeczywistość miasta i którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wyrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.