Facebook Google+ Twitter

Wycieczka rowerowa, poprzez lasy i pola do muzeum lalek

Współautorzy: Ryszard Jan Zagórski

3 stycznia głównym celem naszej wycieczki jest Muzeum Lalek w Troszczynie koło Nowogardu. Jego założycielką jest pani Alina Wierzbicka. Po drodze chcemy odnaleźć jeden z większych głazów narzutowych w województwie zachodniopomorskim.

Osypujące się kamienie po starej osadzie nad rzeką Sąpólną. / Fot. Piotr WierzbickiJest pierwsza niedziela po sylwestrze, ludzie jeszcze odpoczywają po tańcach, nie ma dużego ruchu na drogach. Poranek z lekko mroźny, ale bezchmurny, rośliny i wszelkie przedmioty są oszronione. To idealne warunki do odbycia wycieczki rowerowej w ramach programu "Bicycl 50".

Z uwagi na to, że nawierzchnia drogi jest zmarznięta, decydujemy o wytyczeniu najbardziej atrakcyjnej trasy w zamierzonym kierunku, do Muzeum Lalek w Troszczynie. Po drodze postanawiamy odszukać jeden z największych głazów narzutowych w Zachodniopomorskim. Największy głaz narzutowy w tym regionie znajduje się przy miejscowości Krzymów koło Chojny, w lesie położonym wyżej od tej miejscowości.Teren w dolinie rzeki Uklei, który penetrujemy, w latach 50. i 60. był jeszcze porośnięty łąkami i pastwiskami. Teraz rosną tu drzewa, co widać na zdjęciach w linkach załączonych do artykułu. Puszcza Reska zmierza w kierunku połączenia z Puszczą Goleniowską. Wszędzie widać ślady bytowania jeleni, saren i dzików.

Powrót do Nowogardu wieczorem. Widok ul. Bohaterów Warszawy w Nowogardzie. / Fot. Piotr WierzbickiZrobiło się nam zimno, przyspieszamy. Z wąwozu rzeki Uklei w kierunku Muzeum Lalki w Troszczynie. W muzeum spędzamy około 2 godzin, a materiały z tej wizyty można zobaczyć w linkach przedstawionych niżej. Do domu wracamy wieczorem, przy włączonych światłach rowerowych.

Jaki jest dorobek nieformalnej organizacji turystów rowerowych "Bicycl 50" ?

Dolina rzeki Sąpólnej, dopływu rzeki Regi w Gminie Nowogard
Wycieczka rowerowa "Bicycl 50" z Nowogardu
Wycieczka rowerowa "Bicycl 50" do "krainy czarów"
Pomnik przyrody prawem chroniony
Dzieła sztuki Pani Aliny Wierzbickiej cz. II
Wystawa lalek - muzeum
http://www.bicycl.yoyo.pl/

Wywiad Ryszarda Zagórskiego z panią Aliną Wierzbicką

Myślę, że tematyka wycieczek rowerowych jest bardzo związana z tematem poprawiania kondycji organizmu ludzkiego, jego regeneracji i wzmacniania odporności na wszelkiego rodzaju choroby. Do tego należy włączyć pozytywne nastawienie się do życia i będzie OK.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zazdroszczę tych rowerowych eskapad

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i poznawczy materiał. No i coś dla duszy i ciała (wycieczka rowerowa).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko, zapraszam, tylko daj znać kiedy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój rower teraz odpoczywa. Nie znan terenu opisanego, może kiedyś tą okolicę odwiedzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.