Facebook Google+ Twitter

Wycinka alei topolowej w parku im. Romualda Traugutta w Elblągu

Ginie majestatyczny szpaler potężnych drzew, tworzący wzdłuż rzeki Kumieli w parku im. Romualda Traugutta urokliwą aleję, a więc decydujący o atrakcyjności tego miejsca spacerowego elblążan. Wycinka niszczy krajobraz szlaku turystycznego.

1 z 31 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Wycinka starodrzewu w parku im. Traugutta w Elblągu. Fot. Adrianna Adamek-Świechowska
Wycinka starodrzewu w parku im. Traugutta w Elblągu. Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Boguslaw
  • Boguslaw
  • 20.02.2012 20:53

Jak ZAWSZE, najłatwiej jest eliminować SKUTKI niż szukać zawiłych związków przyczynowych, o których człowiek nie chce i nie może sobie pozwolić, aby je wyeliminować, bo przecież konsumpcja MUSI trwać nieprzerwanie niezależnie od tego, czy kupujemy śmieciowe jedzenie czy tez najwydajniejsze chemikalia. Niestety natury człowieka się nie zmieni. bo ZAWSZE łatwiej i taniej jest stosować "zapobiegawcze" leczenie niż przyczynowe. A przecież nikt nie lubi przyznawać się do swojej własnej pomyłki wiec natura będzie zawsze winna, bo sama nie może obronić się. BARDZO, żałuje, ze przyroda nie ma swoich własnych Strażników "Entów" (Pastuchów Drzew) jak we "Władcy Pierścieni" Tolkiena - a może jednak ma!?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bogada2000
  • bogada2000
  • 20.02.2012 11:01

Nie zgadzam sie z ostatnim komentarzem p. P. Wierzbickiego, gdyz nie tedy droga do pozbywania chorob alergicznych. Topole i inne rosliny od milionow lat, i to jeszcze przed powstaniem czlowieka, wynalazly spoob na pylkowe rozmnazanie sie i NIKOMU to nie przeszkadzalo, az do momentu nastania ery wspolczesnej, opartej na przemyslowej zywnosci czy jej wersji genetycznie zmodyfikowanej. Przyczyna lezy w tym, ze zycie ludzkie zbyt bardzo zapomnialo o nierozerwalnej wiezji z Matka Natura a czlowiek na sile stara sie o Niej nie pamietac a wrecz sprawic by jej naturalny wplyw weliminowac. Predzej czy pozniej Natura upomni sie o swoje prawa poprzez ulewne deszcze, wichury, traby powietrzne, upaly i mrozy nie do zniesienia, ale najbardziej zaplaca za to kolejne pokolenia, bo przyroda, ktora jeszcze za naszych ojcow byla naszym przyjacielem, Matka i Ojcem, stanie sie dla nich Wrogiem choc nie z wlasnej woli, ale na sktutek lekcewazenia i pomijania jej zasadniczego udzialu w naszym codziennym "wyscigu szczurow".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robert tłumaczy fachowo a oni swoje. Natomiast co do ochrony przeciwpowodziowej, proponuję obliczyć przepływ wody na sekundę o porównać z tym ile mogą te topole zmagazynować i transpirować? Fakt, że w okresie letnim topole i wierzby należą do gatunków roślin o najwyższym współczynniku transportu wody z podłoża do atmosfery.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno, polecam więc SOKORĘ. Ginący już gatunek rodzimej topoli - Topolę czarną. Proszę zaproponować miastu choć kilka sztuk do posadzenia. Sprawdzą się wspaniale jako solitery. Ale nie tylko. Sadzonki można kupić w Nadleśnictwie Jamy - nie tak wcale daleko od Elbląga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Topole, jako gatunek mający właściwość szczególnej absorpcji nadmiaru wilgoci z podłoża, znalazły się najpewniej nie bez powodu wzdłuż niepokornej Kumieli (niejednokrotnie wzbierającej i zalewającej ulice). Można sądzić, że kolumnada topolowa nie miała tylko pięknie wyglądać, ale zasadniczo miała za zadanie zapobiegać powodziom w czasie wiosennych roztopów poprzez kumulację wody z gleby. Ponadto wiadomo, że najbardziej efektywnie migrację pierwiastków i zanieczyszczeń ograniczają drzewa i krzewy z rodziny wierzbowatych, czyli wierzby i topole. Zważywszy na to, drzewa spełniały funkcję oczyszczalni cieku wody płynącej w Kumieli. Naturalna ta zapora przeciwpowodziowa nie wymagała uregulowań betonowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda tego rodzaju wycinka budzi kontrowersje. Wina właściciela polega na tym, że sprawę dbałości o swoją własność i bezpieczeństwo ludzi traktuje okazjonalnie, miast sprwaować nadzór permanentny. Wtedy mielibyśmy stałą pielęgnację, bieżącą eliminację chorych i niebezpiecznych drzew oraz bieżące uzupełnianie ubytków. Dzieje się tak również w pasach drogowych. Miast stałej, ciągłej opieki i nadzoru mamy do czynienia z jednorazowymi "masowymi egzekucjami".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądząc po przekrojach, drzewa te osiągnęły już swój wiek. Wyrażnie widać że pnie były opanowane przez zgniliznę. Topole są wybitnie krótkowieczne. Właściciel natomiast ponosi konsekwencję ewentualnych wypadków. W Warszawie, w Parku Skaryszewskim zginęło w ciągu 2 lat dwoje spacerowiczów w wyniku upadku złamanych konarów.
Mam nadzieję, że w miejsce topól pojawią się bardziej trwałe i długowieczne gatunki. Choć siedlisko jest wspaniałe np. dla sokory (topoli czarnej, która wyrasta na prawdziwego Matuzalema i w swej potworności jest aż piękna; warto szukać czystego gatunku, a to już niestety rzadkość).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Helena
  • Helena
  • 18.02.2012 11:03

Majestat natury zawsze przegrywa z majestatem prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Kleina
  • Anna Kleina
  • 17.02.2012 15:21

Drzewa w Parku Traugutta wycinane są w związku z regulacją rzeki Kumieli. Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który prowadzi inwestycję pod nazwą „Regulacja rzeki Kumieli wraz z budową pasa rekreacyjno-technicznego” wystąpił 17 czerwca 2011 roku do Prezydenta Elbląga z wnioskiem o usunięcie drzew i krzewów kolidujących z realizacją inwestycji. Takie zezwolenie uzyskał.
Wnioskodawca posiadał wszystkie niezbędne dokumenty, w tym decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę.
Oznakowany szpaler drzew w Parku Romualda Traugutta to szpaler starych topól rosnących pomiędzy alejką parkową a rzeką Kumielą. Zgodnie z projektem, po zakończeniu prac związanych z regulacją Kumieli, wzdłuż rzeki powstanie ciąg spacerowy. Nasadzone zostaną też drzewa i krzewy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram wycinkę topoli. Dlaczego?! Ano dlatego, że Topola jest jednym z największych alergenów kontynentu europejskiego a dla leśników jest po prostu chwastem. Nie chcemy, żeby ludzie chorowali na alergię, wycinajmy topole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.