Facebook Google+ Twitter

Wyciszeni mieszkańcy minimiasteczka w Zatoce Guantanamo

Pierwsi więźniowie osadzeni zostali 11 I 2002 r. Przetrzymywano tu 800 więźniów bez aktu oskarżenia. George W. Bush ogłosił, że podejrzani o terroryzm nie przebywają na terytorium USA wobec tego nie podlegają ochronie prawnej.

 / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNNajmłodszy więzień, Omar Khadr, obywatel Kanady, został pojmany 27 lipca 2002 r. po strzelaninie z żołnierzami  / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNUSA w afgańskiej wiosce Chost. Był 15.letnim chłopcem.

Doznał wówczas poważnych obrażeń klatki piersiowej, stracił oko.

Kiedy po tygodniu odzyskał przytomność i został pozszywany usłyszał, że jest mordercą, szumowiną. W niebieskim kombinezonie, goglami na oczach zalepionymi taśmą, skutymi rękami i nogami łańcuchem przypiętym do podłogi samolotu przetransportowano go do metalowej klatki.

Nie wiedział czy jest terrorystą czy ofiarą.

 / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNStosowano wobec niego, jak i innych więźniów, wzmocnione techniki przesłuchania. Klęczał ze skutymi rękami trzymanymi w górze, w oczy skierowane były lampy stroboskopowe, zadawano mu ból, podtapiano. Manipulowano temperaturą, zaburzano poczucie czasu.

Dostawał wodę, ale nie pozwalano na wyjście do łazienki. Mocz oddawał na podłogę. Nakazano ją wytrzeć, wtedy tarzał się w urynie. Przesłuchujący nazywali to "techniką człowieka mopa”.

 / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNMetody obejmowały też deprywację sensoryczną.

Wyszukane tortury zwane kreatywnymi metodami przesłuchań miały na celu uzyskanie przez żołnierzy pełnej kontroli nad wolą, postrzeganiem i reakcją więźnia.

 / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNPo pięciu latach odbył się proces. Przekonywano i przekonano, że lepiej dla niego będzie gdy przyzna się do winy  / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNi uzna za zbrodniarza wojennego. Wtedy opuści Guantanamo.

- Czy sprawiedliwa wojna, która tak traktuje dziecko?- to tylko jedno z wielu pytań, które postawiono w filmie dokumentalnym Ewy Ewart „Omar Khadar - dziecko z Guantanamo”.

Omar Khadr przyznał się do zamordowania żołnierza, wkrótce znalazł się z więzieniu o zaostrzonym rygorze w Edmonton, Kanada.

 / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNStąd trafił do domu swego cywilnego obrońcy.

„ Wyciśniemy z ciebie wszystko. A potem wypełnimy cię naszą własną treścią” - napisał George Orwell w powieści „Rok 1984” o licznych podtekstach politycznych.

Specjaliści od elektrowstrząsów dodali: „Ich umysły są niczym czyste kartki, na których możemy zacząć pisać”.

Arystoteles mówiąc tabula rasa miał zapewne na uwadze inny stan umysłu niż ten po praniu mózgu w wykonaniu żołnierzy amerykańskich.

 / Fot. Jerzy Kirzyński/TVNDobrze się stało, że TVN przypomniała nam w niedzielne południe film E. Ewart o nieludzkiej ziemi w Guantanamo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.