Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycofać ze sprzedaży pigułkę wczesnoporonną?

Maria Czerw
Maria Czerw
K. Smith
- Polska młodzież nie zna naturalnych cyklów owulacji a to oznacza, że nie będzie wiedziała, jak prawidłowo zażywać tabletkę "dzień po" – ostrzega seksuolog W. Ślusarz. "Aborcyjny" specyfik budzi niepokój rodziców i środowiska medycznego,

Natychmiastowe wycofanie z polskiego rynku farmaceutycznego preparatów zawierających octan uliprystalu, główny składnik antykoncepcyjnego specyfiku zapobiegającego zagnieżdżeniu się zarodka, domagają się lekarze i farmaceuci oraz rodzice.

Młodzież nie zna cyklu rozrodczego, i nie potrafi wskazać, kiedy przypadają dni płodne, a to jest warunkiem bezpiecznego - mówi dr Wiesław Ślósarz. - Młodzi ludzie nie będą wiedzieli, jak prawidłowo zażywać tabletkę "dzień po" – twierdzi seksuolog.

Dr Wiesław Ślósarz uważa, że nastolatki zaczną zażywać pigułki bez żadnej kontroli. - W Polsce problem polega na tym, że dubluje się metody zabezpieczające przed zajściem w ciążę. Para używa pigułek antykoncepcyjnych, a do tego prezerwatyw. Podobnie może być z pigułką "dzień po". Nastolatki dla pewności zaczną ją zażywać po każdym stosunku, a to niestety nie wpłynie dobrze na organizm dziewczyny, ani ewentualnie dziecka – wyjaśniał lekarz.

Lekarze zwracają uwagę na możliwe uboczne skutki zażywania specyfiku: zaburzenia i rozregulowanie cyklu menstruacyjnego, ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, torbiele jajników, patologiczne krwawienia z macicy, ryzyko udaru mózgu i działanie embriotoksyczne.

Tabletka dzień po może mieć działanie wczensoporonne jak niesławna pigułka aborcyjna RU486. Dzieje się tak wtedy, gdy w okresie około owulacyjnym preparat ten nie może już hamować rozpoczętej owulacji. Oddziaływuje on bowiem na receptory progesteronu, doprowadzając m.in. do zmian w endometrium, których skutkiem może być uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka i jego obumarcie.

Organizacje pozarządowe podnoszą, że polski ład konstytucyjny chroni życie ludzkie od momentu zapłodnienia, również przed momentem zagnieżdżenia się w macicy. Trybunał Konstytucyjny orzekał już, że życie dziecka poczętego "pozostaje pod ochroną prawa od chwili poczęcia, zaś wszelkie czyny zmierzające do pozbawienia go życia, w tym w szczególności przerwanie ciąży, są generalnie zakazane" (wyrok TK z 28.05.1997 r., K 26/96).

W świetle europejskiej dyrektywy 2001/83/WE, sprzedaż zarówno środków antykoncepcyjnych jak i wczesnoporonnych może być nie tylko ograniczona, ale również i zakazana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Środek antykoncepcyjny ellaOne, tzw. pigułka "dzień po", będzie w Polsce dostępny bez recepty osobom już dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Przewiduje TO projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który został opublikowany na stronach resortu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto