Facebook Google+ Twitter

Wydajemy o połowę mniej wiz mieszkańcom Europy Wschodniej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 07:52

"Gazeta Wyborcza" pisze, że po wejściu do Strefy Schengen Polska, Czechy, Słowacja i Węgry wydają o połowę mniej wiz dla Białorusinów, Mołdawian, Rosjan i Ukraińców. Dziennik powołuje się na dane Fundacji Batorego, która zbadała, jak zmieniła się polityka wizowa państw Grupy Wyszehradzkiej po wejściu do Strefy Schengen.

W zeszłym roku liczba wiz, wydawanych przez polskie konsulaty Białorusinom spadła o 60 procent, Ukraińcom o 40 procent, Mołdawianom o 30, a Rosjanom o 20 procent.

W opinii ukraińskiego dziennikarza Romana Kobaczija z powodu takiego stanu rzeczy dla naszych wschodnich sąsiadów Schengen staje się symbolem zamykania się Unii Europejskiej na kraje postsowieckie. Jego zdaniem traktowanie petentów w europejskich konsulatach jest upokarzające.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że Polska jest w Schengen od końca 2007. roku, dzięki czemu możemy podróżować bez kontroli po niemal całej Europie. W zamian za to musieliśmy jednak zaostrzyć kryteria wydawania wiz, oraz podnieść ich ceny - pisze dziennik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.