Facebook Google+ Twitter

Wydawnictwo Znak wydaje niepublikowane wcześniej wiersze Szymborskiej. "Czarna piosenka" w sprzedaży od października

Tomik "Czarna piosenka" zostanie wydany przez wydawnictwo Znak. To efekt umowy partnerskiej jaką wydawnictwo podpisało z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Przez 10 kolejnych lat twórczość noblistki będzie ukazywać się nakładem tego wydawnictwa.

 / Fot. By Juan de Vojníkov (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons"Czarna piosenka" to tomik, który miał być wielkim debiutem Wisławy Szymborskiej. Zawiera wiersze w większości nigdy dotąd niepublikowane - prawdopodobnie wstrzymała je cenzura. Niektóre z nich mogą być jednak znane czytelnikom. Część z nich była publikowana w czasopismach literackich, a kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych.

W 1970 roku mąż noblistki Adam Włodek zebrał wszystkie wiersze napisane przez Szymborską w latach 1944 - 1948, przepisał je na maszynie, a następnie wręczył noblistce wraz z liścikiem na którym napisał: "Kochana Wisełko". Prezent przechowywany przez lata dopiero w tym roku, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej trafi do rąk czytelników - podaje wyborcza.pl za PAP.

Przez kolejne 10 lat wydawnictwo Znak publikować będzie twórczość Wisławy Szymborskiej. W planach jest m.in. wydanie nieznanej dotąd książki dla dzieci, tomy poezji poetki w nowym opracowaniu, a także "Lektury obowiązkowe", czyli felietony Szymborskiej o książkach.

Wisława Szymborska znana polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka i felietonistka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego w 2011 roku. Debiutowała na łamach "Dziennika Polskiego". Od 1988 roku była członkiem Pen Clubu, a od 2001 roku członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Zmarła 1 lutego 2012 roku.

Zobacz też: Trwa jesienna trasa Meli Koteluk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tylko można się cieszyć, że jeszcze coś nowego wyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marketing wydawnictwa działa prężnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.