Facebook Google+ Twitter

Wydawnictwo Znak wydaje niepublikowane wcześniej wiersze Szymborskiej. "Czarna piosenka" w sprzedaży od października

Tomik "Czarna piosenka" zostanie wydany przez wydawnictwo Znak. To efekt umowy partnerskiej jaką wydawnictwo podpisało z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Przez 10 kolejnych lat twórczość noblistki będzie ukazywać się nakładem tego wydawnictwa.

 / Fot. By Juan de Vojníkov (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons"Czarna piosenka" to tomik, który miał być wielkim debiutem Wisławy Szymborskiej. Zawiera wiersze w większości nigdy dotąd niepublikowane - prawdopodobnie wstrzymała je cenzura. Niektóre z nich mogą być jednak znane czytelnikom. Część z nich była publikowana w czasopismach literackich, a kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych.

W 1970 roku mąż noblistki Adam Włodek zebrał wszystkie wiersze napisane przez Szymborską w latach 1944 - 1948, przepisał je na maszynie, a następnie wręczył noblistce wraz z liścikiem na którym napisał: "Kochana Wisełko". Prezent przechowywany przez lata dopiero w tym roku, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej trafi do rąk czytelników - podaje wyborcza.pl za PAP.

Przez kolejne 10 lat wydawnictwo Znak publikować będzie twórczość Wisławy Szymborskiej. W planach jest m.in. wydanie nieznanej dotąd książki dla dzieci, tomy poezji poetki w nowym opracowaniu, a także "Lektury obowiązkowe", czyli felietony Szymborskiej o książkach.

Wisława Szymborska znana polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka i felietonistka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), odznaczona Orderem Orła Białego w 2011 roku. Debiutowała na łamach "Dziennika Polskiego". Od 1988 roku była członkiem Pen Clubu, a od 2001 roku członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Zmarła 1 lutego 2012 roku.

Zobacz też: Trwa jesienna trasa Meli Koteluk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tylko można się cieszyć, że jeszcze coś nowego wyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marketing wydawnictwa działa prężnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.