Facebook Google+ Twitter

Wydłuża czy skraca życie? Cała prawda o pocałunku

Przez wszystkie wieki pocałunek czynił cuda w metalu i kamieniu, na szkle, płótnie i na scenie, a od niedawna – na ekranie kinowym. Dziś opanował ulice, stadiony, hale sportowe, boiska, kawiarnie, dyskoteki, biura. Jego eksplozja rozwija się na cmentarzach, w kościołach, przed gmachami parlamentów i pałacami władców.

 / Fot. Jastrow, domena publiczna / WikipediaCzym jest pocałunek? W powszechnym rozumieniu jest to dotknięcie kogoś ustami, przyjęte ogólnie jako forma wyrażania uczuć. Może on być gorący, namiętny, serdeczny, długi, braterski, ojcowski, judaszowy itp. Może być elementem zgody, powitania, pożegnania, miłości. Może też być środkiem rozpoznania różnych ras człowieka.

Otóż właśnie. Nie wszystkie rasy ludzi na świecie jednakowo całują się i nie u wszystkich pocałunek ma to samo znaczenie. Narody pochodzenia śródziemnomorskiego całują się ustami. Zarówno Europejczyk, jak i Chinka, Japończyk i Malajka całują podobnie. I podobnie traktują sekrety pocałunku. Ale są ludy Afryki, Azji i na wyspach Pacyfiku, które stosują pocałunek węchowy. Część Malajów i Eskimosów uznaje jedynie całowanie w postaci pocierania nosem o nos.

Tradycyjny w Polsce pocałunek w rękę kobiety, jako ogólnie przyjęta konwencja społeczna, mająca wyrażać szacunek dla kobiety, w innych krajach zamiera, a w wielu już zamarła. W krajach Islamu stosuje się całowanie mężczyzn wysoko postawionych w rękę, a czasem w nogę. Amerykanie całują w usta na ogół swoje dzieci. Rosjanie całują w usta w dowód przyjaźni. W Chinach znany jest na ogół jeden rodzaj pocałunku - w policzek. A Japończycy nie znają znaczenia wzajemnego pocałunku. Prostytutki na Zachodzie rezerwują pocałunek jedynie dla ukochanego mężczyzny.

Historia pocałunku jest długa i bogata. Dowody naukowe wykazują, że przed 100 tys. laty swoją ukochaną, w tajemniczej grocie lub w załomie skalnym, całował nasz europejski przodek - neandertalczyk. Wedle mitów greckich pocałunek wymyślił i po raz pierwszy zastosował syn Hermesa i Afrodyty. Zabawa z piękną nimfą Salmakis tak mu się spodobała, że przez całe dnie pozostawał z nią w niekończących się uściskach i nawet nie dostrzegł oburzenia bogów z Olimpu. Oni właśnie na znak protestu złączyli całującą się parę w jedną istotę - Hermafrodytę, pięknego młodzieńca z kobiecymi piersiami. I tak to miało zostać do dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.