Facebook Google+ Twitter

Wydobycie gazu z łupków ruszy już w sierpniu?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało, że jeszcze w sierpniu ruszy próbne wydobycie gazu łupkowego z odwiertu w rejonie Lubocina, koło Wejherowa.

 / Fot. sxc-lic/royalty freeJak dowiedziała się Agnieszka Łakoma z "Rzeczpospolitej" (www.rp.pl) PGNiG uruchomi próbne wydobycie w sierpniu. Szefowie firmy podchodzą do wykonywanych prac z optymizmem, ale i ostrożnością. Ocena wielkości złoża będzie możliwa dopiero po wykonaniu tzw. szczelinowania, czyli wpompowania pod wysokim ciśnieniem wody z dodatkami chemicznymi do pokładów skalnych. O ile prace badawcze zakończą się sukcesem, to wydobycie na skalę przemysłową będzie możliwe dopiero za 8 lat.

Wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce będzie znana pod koniec 2012 r., kiedy firmy mające koncesję na odwierty wykonają ich ponad dwadzieścia. Jeden odwiert kosztuje w Polsce ok. 15 mln dolarów. W sumie, firmy które zdobyły koncesje na poszukiwania łupków, zobowiązały się do wykonania stu odwiertów. Dotychczasowe ich prace potwierdziły występowanie gazu.

Amerykanie szacują, że Polska ma największe złoża gazu łupkowego w Europie, ok. 1,5 biliona m3. Gdyby udało się wydobyć tylko 1 proc. tych zasobów, to Polska przez 5 lat nie musiałaby importować gazu.

W Polsce wydano ponad 80 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego
Otrzymali je m. in. tacy potentaci jak Chevron czy Exxon Mobile. Dostały je również polskie firmy: PGNiK, PKN Orlen i Lotos. Pełną listę można zobaczyć na stronie: gazlupkowy.pl/koncesje/. Złoża gazu łupkowego, wg szacunków, ciągną się pasem przez całą Polskę, od Pomorza, przez Mazowsze po Lubelszczyznę. Ostatnio geolodzy potwierdzili występowanie bardzo dużego złoża gazu łupkowego koło Kutna.

Zainteresowanych tematem odsyłam do serwisu gazlupkowy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mirek K
  • Mirek K
  • 14.08.2011 13:07

Najważniejsze że nie będą gazu wydobywać metodą odkrywkową - tak jak chciał to robić nasz genialny Prezydent Bronisław K.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby ten hura optymizm. Nie zakończył się jak zwykle po polsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.