Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5845 miejsce

Wydobyto meteoryt, który rozbił się w obwodzie czelabińskim. Waży 570 kg!

Rosjanom udało się wydobyć z jeziora Czebarkul szczątki meteoroidy, która eksplodowała nad Czelabińskiem 15 lutego 2013 roku. Fragment meteorytu waży aż 570 kg i jest jednym z 10 największych kosmicznych okruchów skalnych, jakie kiedykolwiek odnaleziono na Ziemi.

Fragment meteorytu, który eksplodował nad Czelabińskiem / Fot. YouTube/screen15 lutego 2013 roku nad Czelabińskiem w Rosji eksplodował meteoroid, który pierwotnie ważył około 10 tys. ton i mierzył 17 metrów. Chociaż do eksplozji doszło na wysokości 15-20 km, wybuch był tak silny, że fala uderzeniowa zniszczyła wiele budynków, a 1500 osób zostało rannych.

Jak podaje Polskie Radio, od początku wiadomo było, że duży fragment meteorytu wpadł do jeziora Czebarkul, ponieważ na lodzie odnaleziono 6-metrowy krater. Poszukiwania skały trwały jednak stosunkowo długo, ponieważ osiadła ona na głębokości 13 metrów, a nie jak początkowo sądzono 6-8 m.

Niestety, podczas wyciągania 1,5-metrowego odłamka meteorytu, rozpadł się on na trzy części. Nie był to koniec pecha odkrywców. Podczas ważenia skały, zepsuła się waga. Jej wskazówka zatrzymała się na 570 kilogramach.

"Wstępne badania wykazały, że to rzeczywiście fragment meteorytu czelabińskiego. To prawdopodobnie jeden z 10 największych kiedykolwiek znalezionych fragmentów meteorytu" - zdradził Siergej Zamozdra, naukowiec z uniwersytetu w Czelabińsku, cytowany przez TVN24.pl.

Zobacz, jak wyciągano meteoryt z jeziora Czebarkul

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.